Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

jít naiDNES.cz

Šárka Krausová o manželství: Nemohla bych být s někým jiným než s hercem. Je to pak těžké

Na Šárce je vidět, že je opravdu šťastná. | foto: Expres.cz

Herečku Šárku Krausovou, rozenou Vaculíkovou (36), mohou diváci vidět v seriálu Zlatá labuť. V soukromém životě žije s manželem Ondřejem Krausem (30) a své herecké manželství hodnotí i včetně případných rizik.

Setkáváme se na akci projektu Levandulové údolí. Máte k levanduli kladný vztah?

Miluju levanduli už od dětství. Vždycky když jsme jezdili do Chorvatska, zbožňovala jsem ty palice sušené levandule, které tam všude visely po stáncích. Anebo už jenom když tam jedete autem a otevřete okýnko a cítíte z těch polí vůně levandulové silice. Takže já zbožňuju levanduli odjakživa. Začala jsem ji teď pěstovat i doma na zahrádce a zjistila jsem, že nejen krásně voní, ale je skvělá do skříně proti molům. Doma z ní přes léto dělám i skvělé sirupy.

Vyzkoušela jste tady nějakou proceduru?

Ne, ještě jsem to nestihla. Teď jsem přišla a dala jsem si levandulovou vodu, která je velmi dobrá. Chutná skoro tak dobře jako ten můj sirup. Já jsem moc zvědavá na to, co se tady dozvím. Protože Levandulové údolí sleduju už asi měsíc na Instagramu. Plánuji, že bychom tam s manželem jeli na nějaký wellness víkend.

Diváci vás aktuálně mohou vidět v seriálu Zlatá labuť. Jak probíhalo natáčení?

To bylo jedno z nejkrásnějších natáčení, které jsem zažila, protože mě ten charakter Toni Adamové naprosto okouzlil. Ona je dáma, je šarmantní, je velmi bystrá a má nadhled, a navíc má obrovský šarm. A to, co se mnou udělala kostýmní výtvarnice? To je něco neskutečného. Dámy z maskéren mi na hlavě vytvořily dobový účes a líčení, proto se skoro nepoznávám, když vidím, jak je to nádherné. Když vás někdo takovýmto způsobem promění, tak vám tu postavu z padesáti procent vytvoří.

Je to nejspíš poprvé, kdy hrajete trochu zralejší ženu.

Ano, je to pokrok. Já jsem si říkala konečně je to tady. Začala jsem už v Kukačkách, kde jsem hrála maminku. Pak přišla Toni Adamová, kterou miluji. Ona má v sobě obrovský klid, díky němuž dokáže řešit všechny extrémní situace,proto mi bylo v její kůži opravdu moc hezky. Hodně těžko se mi s ní pak loučilo. Dosud za nejvýraznější ženu ve Zlaté labuti platila Irena v podání Kristýny Ryšky. S Kristýnou Ryškou vycházím moc dobře, známe se řadu let. Byly jsme si vždycky moc sympatické a teď jsme konečně dostaly možnost potkávat se intenzivněji a jenom se potvrdilo to, že jsme to cítily obě správně a stejně. Jsem ráda, že jsem s ní mohla hrát, byl to zážitek. Ona je opravdu skvělá herečka, ale to jsem o ní věděla vždycky.

Ale je pravda, že Irena jí sedla skvěle a je v seriálu úplně famózní.

Já si vůbec netroufám říkat, že jsem její konkurentka. Já budu ráda, když budu její dobrý parťák. Z našeho přátelství během natáčení vznikla i jedna krásná spolupráce. Vymyslely jsme charitativní bazar pro fanoušky Zlaté labutě. Proběhne 20. dubna a ještě nemáme místo. Je to všechno v procesu. Každopádně už máme vybraný nábytek, rekvizity, kostýmy a šperky ze Zlaté labutě, které diváci viděli v seriálu. Budeme to dražit na internetu a potom i v plánovaném bazaru hodláme prodat menší věci. Myslím si, že to bude hrozně hezké odpoledne. Pořádám to já, Kristýnka Ryška a Sarah Haváčová. Diváci nás tam budou mít k dispozici celé odpoledne až do večera. Samozřejmě se budeme snažit na akci nalákat i své další kolegy ze Zlaté labutě. Bude to pomyslná labutí píseň Zlaté labutě a já se na to těším.

V seriálu jste na blond, a teď máte hnědé vlasy. Co stojí za touto změnou?

Já jsem přirozeně takhle hnědá a v některých rolích mě odbarvují. Dřív to bylo kvůli Ulici, kde jsem hrála dlouho. Vždycky když dotočím, vracím se ke své obyčejné hnědé barvě, protože je mi v ní nejlíp. Naštěstí ještě nešedivím. Můj tatínek začal šedivět až teď v šedesáti letech.

Váš manžel je také herec. Jste spolu dva roky, jak dnes vypadá váš vztah?

Díkybohu musím říct, že nás po svatbě nic nemile nepřekvapilo. Náš vztah krásně plyne dál, jak jsme ho nastartovali na začátku. A herecké manželství... Já si ani neumím představit, že bych chodila s někým jiným než s hercem. Ono herectví je natolik složitá profese, že si myslím, že někdo, kdo to nezná a není z oboru, to musí buďto začít nesnášet, anebo začne být hysterický, protože to není s námi herci jednoduché. Je tam potřeba velká dávka porozumění. Chodila jsem s muži jiných profesí, než jsou herci, ale myslím si, že dva herci se nejsnáze pochopí. Je těžké někomu, kdo to nezná, vysvětlit, že o nic nejde, že to je jenom hra. V umění se vyprávějí především milostné příběhy, které hrajete často s někým jiným, než je váš skutečný partner. Myslím si, že je důležité si v této profesi udělat jasnou očistu, umět se odstřihnout od rolí.

Problém může být v tom, že se třeba kvůli představením v divadle doma večer moc nepotkáváte. Zahráli jste si už spolu v nějaké hře?

Bohužel se zatím nepotkáváme a naším přáním je, abychom v divadle hráli manželský pár. Většinou, i když v něčem hrajeme oba, se prakticky nepotkáme, nemáme společné repliky. Jednou jsme hráli manželský pár v představení Je třeba zabít Sekala, ale rozhodně jsme tam ideálním párem nebyli, protože jsme spolu skoro nemluvili. Nebyl to ideální způsob, jak si zahrát spolu. Nicméně je to teď naším snem, aby nám vedení Divadla na Vinohradech dalo hezkou hereckou příležitost, v níž bude propracovaný děj, zvraty, hádky, nedorozumění a pak usmíření.

Co dělá váš strýc Lukáš Vaculík? Vídáte se spolu?

Já jsem se s ním naposledy viděla o Vánocích. Byl velmi spokojený a myslím si, že v tom pokračuje.

Dával vám někdy rady nebo vám řekl, že jste něco mohla zahrát lépe?

Ne, to on moc dobře ví, jak je tohle strašně nepříjemné. Dobře ví, že by nechtěl, když byl mladý, aby mu tohle někdo říkal, proto by mi to nikdy neudělal, i kdyby si to stokrát myslel. Uvědomuje si, jak by mi bylo v této pozici nepříjemně. Pokud mě něco naučil, bylo to právě odstřihávání se od práce. Když bych nevěděla, že je herec, tak to na něm ani nepoznám, protože on je opravdu úplně normální. Je to srdečný, přátelský člověk, který si vůbec na nic nehraje. Když se objeví na veřejnosti, rozhodně nevyužívá toho, že je hvězda a že po něm lidi koukají. On je pořád stejný. V tomhle byl pro mě vzorem, že má člověk zůstat stejný a mít v sobě pokoru.

Fotogalerie