jít naiDNES.cz

Vinnetouova sestra Nšo-či: Čtyři roky depresí a skončila jako žena ve vlaku

Havraní vlasy, dlouhé copy a pronikavé oči. Marie Versini se proslavila díky filmu Vinnetou, kde si zahrála Nšo-či, sestru hlavního hrdiny. Kvůli roli ale mnohé vytrpěla. | foto: Profimedia.cz

Francouzská herečka Marie Versini (78) se navždy zapsala do srdcí diváků jako představitelka Vinnetouovy sestry Nšo-či. Její slibně rozjetou kariéru však přerušila osobní tragédie.

Havraní vlasy, snědá pokožka a pronikavé oči. Marie Versini se na roli indiánky dokonale hodila. Sice se 10. srpna 1940 narodila v Paříži, ale její rodiče pocházeli z Korsiky. Otec přednášel na Sorbonně a odmalička jí četl knížky Karla Maye.

„Nšo-či jsem si poprvé zahrála už na oslavě svých sedmých narozenin,“ vzpomínala Marie.

Čtyři roky temna

V sedmnácti letech se stala historicky nejmladší členkou slavného divadla Comédie- Française. Kupředu ji hnal také o sedmnáct let starší bratr André, který se před kamerou objevoval od konce 40. let.

Filmaři brzy projevili zájem také o krásnou dívku a zanedlouho měla tolik práce, že jí vedení divadla dalo ultimátum: buď jeviště, nebo filmové plátno.

Marie se rozhodla pro druhou možnost a v roce 1963 jí na festivalu v Berlíně nabídli roli Nšo-či. Štěstím zalapala po dechu. Do roku 1966 si zahrála ve čtyřech mayovkách a sbírala jednu diváckou cenu za druhou.

Pak se ale stalo něco strašného.

Zcela nečekaně zemřel její milovaný bratr André. Bylo mu pouhých 43 let. Vše se navíc odehrálo jen krátce před Vánoci. Marii se zhroutil svět. Bojovala s depresemi a trvalo čtyři roky, než přijala další hereckou nabídku.

Nikdy už ale nedosáhla někdejšího věhlasu a na počátku 80. let pověsila kariéru na hřebík.

Další bolestná ztráta

Vyráběla trička s indiánskou tematikou a také vydala autobiografii s názvem Byla jsem Vinnetouova sestra. Hlavně se ale věnovala manželovi, jímž byl od roku 1974 o dvaadvacet let starší scenárista Pierre Viallet (†94).

„Pro mě je největším štěstím moje manželství, které trvá už několik desítek let,“ svěřila se.

Pierrovo zdraví se však časem zhoršovalo a z někdejší herečky se stala pečovatelka na plný úvazek. Přes její snahu manžel v roce 2013 zemřel.

Marii od té doby dává sílu zejména pravidelné setkávání s fanoušky, kteří v ní i po více než půlstoletí stále vidí slavnou indiánku. V roce 2016 se kvůli nim dokonce vrátila před kameru, když si v novém zpracování Vinnetoua zahrála malou roli ženy ve vlaku.

Strach v sedle

Natáčení filmu Vinnetou (1963) pro ni nebylo vůbec snadné. Trpěla velkou nervozitou, jako první scénu navíc natáčela vypjatý okamžik své smrti v náruči milovaného Old Shatterhanda.

Lepší to nebylo ani v dalších dnech. Při jezdeckých scénách měla mnohdy velký strach. Na koni totiž musela jezdit v těsném kostýmu a ještě bez sedla. Nakonec ale statečně odmítla dublérku.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat