Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz

Hrát nikdy neměla, ale v tramvaji potkala Papouška. Neuvěřitelný příběh Milady Ježkové

Milada Ježková | foto: archiv

Proslavila se až na prahu šedesátky, ale stálo to za to. Neherečka Milada Ježková (†83) udělala takovou díru do světa, o jaké se studovaným hercům většinou může jen zdát.

V případě herecké kariéry Milady Ježkové (1910–1994) sehrála obrovskou roli náhoda a v podstatě jeden osudový okamžik. Dělnici ve fabrice Nářadí Vršovice, která už počítala měsíce, kdy konečně bude moci jít do zasloužené penze a užívat si důchodu, se život obrátil vzhůru nohama v jedné minutě.

„Chystali jsme film Lásky jedné plavovlásky a hledali neherce a neherečky. Jednou jsme jeli s Ivanem Passerem (scenárista, pozn. red.) v Praze tramvají a uviděli jsme ji tam. Zaujala nás na první pohled. Bezprostřední projev, výraz, spontánnost, švitořivá výřečnost... Dali jsme se s ní do řeči, seznámili se s ní a řekli jí, že bychom ji chtěli do filmu. Vysmála se nám, myslela si, že si z ní děláme blázny. Ale kontakt nám na sebe dala a my ho předali Miloši Formanovi s vřelým doporučením,“ prozradil režisér Jaroslav Papoušek.

Slavný režisér jí po týdnu zavolal a sešel se s ní. Poprvé ho odmítla. Svůj názor změnila, až když se dozvěděla, jak pěkný honorář by za to mohla mít.

„Myslím, že ji v rozhodování ale také trochu ovlivnilo i to, že tam jako neherec nebude sama. Dali jsme ji dohromady s Josefem Šebánkem, který také nikde předtím nehrál,“ připomněl režisér.

Milada Ježková

S dalším nehercem Josefem Šebánkem se potkali ve snímku Nejkrásnější věk.

Snímek u diváků okamžitě zabodoval a odstartoval jí tak cestu, na jejímž konci byly desítky hereckých postav, které právem dávno zlidověly. Hned poté ji obsadil Jiří Menzel do oscarového filmu Ostře sledované vlaky, kde ztvárnila pohoršenou matku Jitky Zelenohorské.

„Měly jsme spolu tři velké scény, ale mimo kameru jsme neprohodily ani slovo. Na scéně zářila, ale mimo kameru byla tichá a s nikým se bavit nechtěla. Jen se v koutku převlékla a společnosti se stranila,“ vzpomínala Zelenohorská.

Důvodem odtažitosti byl zřejmě ostych ze slavných herců, které znala jen z televizních obrazovek. Věděla, že se s nimi nemůže rovnat, a bála se, že jí to budou dávat najevo. Její sláva ale stoupala dál. Vzal si ji do parády osvědčený tandem Zdeněk Svěrák – Ladislav Smoljak.

Nejprve ji obsadili do role neodbytné Jechové v komedii Kulový blesk. Z jejích úst v tomto filmu zaznělo tolik hlášek, které zlidověly, že se o tom může každému herci jenom snít.

Milada Ježková

Zvídavá babka Jechová v komedii Kulový blesk, která Josefa Abrháma doháněla k šílenství.

Jen namátkou:

„Nezlobte se, že vás ruším, ale máte sklep? A mohla bych ho vidět?“

„Máte půdičku? No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička. Velká, suchá... Tady se mi to bude věšet.“

„Máňa říkala, že to není směroplatný.“

Hromada talentu

Ježková prostě fungovala, diváky bavila, a tak na ni Svěrák se Smoljakem mysleli i ve svých dalších projektech. Napsali jí roli do komedie Vrchní, prchni! a výraznou úlohu získala i ve filmu Vesničko má středisková, ke které Svěrák napsal scénář.

Roli obětavé, ale rezolutní Otíkovy tety měla přitom původně ztvárnit věhlasná herečka Stella Zázvorková. Tvůrci tuto postavu na poslední chvíli přeobsadili a získala ji právě ona.

I to svědčí o tom, jakou byla hvězdou, jak byla populární, ale hlavně o tom, jak jí tvůrci věřili.

Přirozeností, temperamentem, bezprostředností a nezaměnitelným hlasem si podmanila celý národ. Bez vystudovaného herectví a s bravurou dokázala vytvořit jakoukoliv roli. Nejen laskavou lidovou postavu, ale i přísnou, vychytralou bytost. Režiséři v ní zkrátka a dobře objevili neskutečný skrytý talent.

Sláva jí vadila

O popularitu však nikdy nestála. Jakmile měla dotočeno, prchala domů. Rozhovor nikdy neposkytla. Můžeme se jen domnívat proč. Měla strach, aby se něco z jejího soukromí neprovalilo? Nebo v tom hrála roli skromnost a fakt, že jako nevystudovaná herečka byla obsazovanější než daleko renomovanější herečky?

Odpovědi by mohla znát její dcera, ta o ní však mluvit nechce.

Milada Ježková

Ve filmu Matěji, proč tě holky nechtějí zažila i svatbu. To byla nevěsta, panečku...

„Když jsem před lety pro pořad Úsměvy moderovaný Jaromírem Hanzlíkem dceru paní Ježkové vypátral a požádal ji o spolupráci, odmítla,“ prozradil dramaturg Lásek jedné plavovlásky Václav Šašek. Milada se před kamerou naposledy objevila v roce 1986 ve svých šestasedmdesáti letech. Přestože jí nabídky stále chodily, další už odmítala. Na filmování už se necítila, chtěla odejít v pravý čas.

Zemřela 4. května 1994 před svými čtyřiaosmdesátými narozeninami.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:29 16. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  68
 • Tvl
  41
 • Cože
  40
 • Sladký
  40
 • Haha
  39
 • Trapas
  37

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat

   Vezmeme vás na titulní stranu
   Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
   • schránka
   • Přihlásit Můj účet
   EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • jít naiDNES.cz