Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

jít naiDNES.cz

Michal Hrůza odvyprávěl svůj život komikovi: Máma mě zradila, myl jsem záchody a kopal příkopy

Zadumaný Michal Hrůza při natáčení videoklipu v New Yorku | foto: Archiv

Sotva vydal první »životopisnou« knihu, už avizuje, že bude další a zřejmě ještě otevřenější. Tu první Nebudu ti lhát napsal zpěvák Michal Hrůza (51) se stand-up komikem Petrem Vydrou (51), kterého zná už od dětství a jehož oslovuje něžně Vydrýsku.

Vydrýsek se ptá a Michal Hrůza odpovídá. A dojde i na opravdu silná témata, jako bylo zpěvákovo studium na vojenském gymnáziu. „Pro mámu nebylo nijak snadné nás všechny uživit. Pracovala
v čistírně, kde sbírala oblečení, a ještě po nocích brigádničila u třídění novin. A já jsem najednou taky slyšel na to, že tam budu mít jídlo, uniformu a v těch třinácti letech jsem si řekl: to bude dobrý.

Vojenská škola byla omyl

Záhy však zjistil, že to dobré nebude, a chtěl ze školy odejít. Tenkrát to znamenalo, že by se z ní musel takzvaně vyplatit, což vzhledem k rodinné situaci, kdy jeho matka živila sama tři děti, nepřicházelo v úvahu. Nicméně usmálo se na něj štěstí a po dvou letech na škole mu doktor z vojenské nemocnice v Brně »vyrobil« zprávu o silné skolióze páteře. Byla tak věrohodná, že by mu umožňovala z vojenské školy odejít ze zdravotních důvodů, tudíž by nemusel vrátit státu peníze za své dosavadní studium. „A pak se stala věc, kterou jsem ještě nikde nezveřejnil. Nejsem si jist ani nyní, že k tomu je ta správná chvíle. Ale řeknu ji,“ líčí napínavě. „Moje máma si mezitím konečně našla chlapa, se kterým se dalo žít. A představa, že přibude další krk do domácnosti zpátky, z té vojenské školy, byla nejspíš pro mámu nepřípustná. A tak napsala svým jménem na Ministerstvo národní obrany dopis, ve kterém žádala, abych třebaže jsem zdravotně nezpůsobilý, tu školu přesto dokončil.“

Kopal příkopy, čistil záchody

A z ministerstva přišla na její dopis kladná odpověď. Kvůli své indispozici by už nebyl nikdy parašutistou nebo tankistou, ale ouřadou v uniformě, o což ovšem taky nestál. „Tím skončil můj vztah s matkou.“ Nakonec se do vytouženého civilu dostal, ale až po čtyřech letech na vojenském gymnáziu a musel zaplatit částku dvacet tisíc korun, což byly v době před sametovou revolucí nemalé peníze. Splácel ji po pěti stech korunách měsíčně. A do kádrového posudku měl zaneseno, že nemá kladný vztah k socialismu, a tím pádem se nemohl dostat k pořádné práci. Přesto si poradil. Prodával prací prášek, kancelářské potřeby, byl výhybkářem u dráhy, myl záchody, pracoval za barem, kopal v příkopech... A hlavně rozvíjel svůj hudební talent. Na svém kontě má kolem sto třiceti písniček. Dvě z nich doprovázely seriály Vyprávěj a Slunečná.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:43 neděle 25. června 2023. Anketa je uzavřena.

 • Super
  56
 • Trapas
  15
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Tvl
  8
 • Sladký
  6