Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

jít naiDNES.cz

Vášnivý osud Judity Čeřovské: Vážná nehoda, život se dvěma muži, kopačky v těhotenství

Judita Čeřovská | foto: Česká televize

Žena vamp, obdařená nesmírným talentem, měla nakročeno k tomu, stát se hvězdou evropského formátu. Ale nestala se. Ačkoli odmalička tíhla ke zpěvu, prorazila poměrně pozdě. Zato se vší slávou.

Posluchači byli uneseni jejím podmanivým hlasem, producenti do ní vkládali velké naděje, o zakázky neměla nouzi a navíc za ní stál silný lidský příběh.

Zbouchnutá holka z Mostu

Judita Čeřovská se narodila se 21. dubna 1929 v severočeském Mostě. Otec Emanuel byl zaměstnancem státních drah, maminka Maria zůstala v domácnosti. Po ní zdědila Judita noblesu a šarm, kterému se těžko odolávalo. Bezstarostně dětství přerušila válka a fakt, že maminka byla Němka, situaci ještě více zkomplikoval.

V roce 1942 byli Juditini rodiče zatčeni, protože je kdosi udal, že poslouchají rádio Londýn. V té době se popravovalo za mnohem menší přečiny, uvěznění tudíž znamenalo ještě nějakou naději. Děvče však samozřejmě odcizením od rodičů trpělo, i když se o něj starala babička. V nacistickém vězení strávili rodiče několik měsíců, nakonec je naštěstí propustili. Jako by to nestačilo, po válce matku zatkli pro změnu zase Češi, a to kvůli národnosti.

Dlouhé měsíce ve vězení ji psychicky tak zlomily, že nakonec zemřela v pouhých 58 letech v psychiatrické léčebně v Dobřanech. V těžkých chvílích se Judita upínala k hudbě, učila se hrát na klavír a zpívala v kostelích, během studia obchodní akademie v Berouně už hrála i s kapelami.

Judita Čeřovská

Mluvila německy, anglicky a francouzsky, takže po maturitě začala pracovat jako cizojazyčná korespondentka v podniku zahraničního obchodu Centrotex. Tam ovšem chybným zaúčtováním způsobila velkou finanční ztrátu, takže dostala okamžitou výpověď. Potom se uchytila jako sekretářka.

V té době se bezhlavě zamilovala do známého hokejisty a přišla s ním do jiného stavu.

„Byl obráncem v mužstvu, které vyhrálo v letech 1947 a 1949 mistrovství světa. Jmenovat ho nebudu. K Juditě se zachoval špatně,“ nechal se slyšet Juditin pozdější přítel Ivan Smetáček. „Obvinil ji z nevěry, řekl ,Bůhví, s kým to máš‘, a pak se na tenisovém kurtu chlubil, jak se ‚problému‘ lehce zbavil. Judita s ním pak už nikdy nepromluvila a ani nevymáhala alimenty, strašlivě ji ranil,“ dodal.

Měla však štěstí v neštěstí, protože shodou náhod narazila na syna věhlasného právníka, advokáta Vladimíra Čeřovského. Tomu učarovala natolik, že si ji vzal těhotnou, a Brigittu, která se zanedlouho narodila, adoptoval. Když k ní po dvou letech, v roce 1954, přibyl ještě syn Ivan, byli šťastní.

Čeřovský mezi dětmi nedělal rozdíly.

Osudná nehoda

Na startu její kariéry byla hudební soutěž. Sama říkávala, že když poslouchala, kdo se účastní soutěží Hledáme mladé talenty, prohlásila, že takhle to zazpívá taky. Přihlásila se a coby sedmadvacetiletá žena v domácnosti a matka dvou dětí skončila na úžasném druhém místě. Zpočátku ji v kariéře hodně podporoval manžel, ostatně díky němu se dostala mezi smetánku.

Rázem dostala angažmá v prestižním klubu Alhambra, kde se mj. setkala i s herečkou Elizabeth Taylor. Vedle zpěvu zde využila i jazyky, moderovala a věnovala se vzácným zahraničním návštěvám, jimž byl klub primárně určen. V šedesátých letech vznikaly její největší hity, navíc se jí velmi slibně rozjížděla kariéra v Německu. Z našich zpěváků byla svého času v zahraničí nejúspěšnější. Pak ale 20. října 1959 došlo k tragické nehodě, která ovlivnila celý zbytek jejího života.

Judita Čeřovská

Vracela se tenkrát z vystoupení ve Strakonicích a za volantem seděl populární zpěvák Josef Zíma, který upadl do mikrospánku a narazil autem do stromu. Řidič byl zraněn, ale mnohem hůře dopadla spolujezdkyně. V nemocnici navíc její zranění nejdříve podcenili. Měla červené punčocháče a zdravotníci neregistrovali, kolik krve ztrácí.

Měla utrženou ledvinu, rozdrcenou pánev a hrozila jí amputace nohy.

Naštěstí se po dvou letech, kdy se učila znovu chodit, zotavila a mohla se vrátit na pódia. Manžel jí byl v nemoci oporou, ale posléze se mezi ně začalo vkrádat odcizení, a to především kvůli jeho zálibě v alkoholu a ženách… Judita se v Německu zamilovala do jednoho z tamějších producentů, románek však neskončil šťastně, když udeřila, zda si ji vezme, dal přednost rodině, koupil pouze jednu letenku a poslal ji zpět do Prahy.

Proto prý na Německo zanevřela a začala jezdit do tehdejšího Sovětského svazu, čímž vzhledem k tomu, že bylo krátce po okupaci z roku 1968, přišla o velkou část tuzemských fanoušků.

Její největší hity Řekni, kde ty kytky jsou, Dominiku, Malý vůz či Akropolis, Adieu nicméně znal i tak každý.

Na konci života žila se dvěma muži

Posluchačskou obec jí výjezdy do SSSR vzaly, ale zase jí do života přivedly lásku.

„Tam jsem za ty tři měsíce pochopil, že bez Judity žít prostě nedokážu. Zamiloval jsem se do ní jako studentík do první lásky a chtěl jsem jenom jedno být s ní. Ostatní mi bylo úplně lhostejné,“ vzpomínal jazzman Ivan Smetáček. Náklonnost byla vzájemná, a tak zůstali spolu.

Ivan Smetáček však kvůli nové lásce opustil ženu s malým dítětem, což těžce nesla jeho maminka. S Juditou prý do smrti nepromluvila ani slovo. To nezměnilo nic na tom, že spolu prožili krásných třicet let. Posledních deset let však páru dělal společnost ještě Jiří Horský, přítel bývalé gymnastky Evy Bosákové.

Judita Čeřovská a Vlastimil Harapes

Když sportovkyně zemřela, Judita jí coby kamarádce zpívala na pohřbu. Zanedlouho po obřadu se Jiří Horský ozval, že se mu její zpěv moc líbil, a toužil po setkání, k němuž došlo. Stala se nevšední věc. Do milované chalupy na Šumavě se k Juditě Čeřovské a Ivanu Smetáčkovi nastěhoval ještě Horský.

„Víte, já měl kromě Judity hodně přítelkyň a myslím, že ona měla někoho jiného taky, nepátral jsem po tom. A tak se ta intimní stránka našeho společného života někam vytratila,“ říkal Ivan Smetáček, „nechtěl jsem v tom překážet ani jí, ani jemu. A tak jsme začali žít vlastně ve třech. On mě v těch intimních věcech nahradil, ale jinak jsme s Juditou žili jako předtím, zůstal jsem jejím partnerem – na dovolených i ve společnosti.“

Ve třech žili posledních deset let Juditina života. Pánové prý zastávali mužské práce, zatímco Judita jim vařila.

Na sklonku života ji čekalo ještě jedno překvapení.

Rodině se nečekaně vrátily obrazy ze sbírky, kterou zabavili komunisté tchánovi, a to přesto, že sám byl členem strany. Judita prý byla se synem dohodnuta, že obrazy v hodnotě snad až sto milionů prodají a obnos rozdělí na tři rovné díly mezi ni, syna a dceru. Ona ovšem údajně dostala pouze jeden milion. Vypadalo to, že jí děti neodpustily roky, kdy místo toho, aby byla s nimi, jezdila po turné a o ně se starala chůva…

Koncem devadesátých let se Judita pomalu začala ze scény vytrácet, protože byla nemocná a cítila se unavená. Kvůli rakovině jí lékaři museli odebrat zbylou ledvinu, a tak ji Ivan vozil třikrát týdně na dialýzu do nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Pak ale musela být hospitalizována kvůli bolestem břicha, v nemocnici upadla a utrpěla zlomeninu pánevní kosti. Ještě se podrobila náročné operaci, podle přátel už ale dál nechtěla žít. Ivan jí byl neustále nablízku.

Zemřela 9. října 2001, bylo jí 72 let.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:40 neděle 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
    62
  • Cože
    45
  • Tvl
    45
  • Trapas
    44
  • Haha
    36
  • Sladký
    36