Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz

Hejna komárů, zrušená policejní stanice nebo smutek po rodině: Jak se natáčela Policie Modrava

Policie Morava patří k nejúspěšnějším seriálům televize Nova. | foto: TV Nova

Patříte mezi fanoušky kriminálního seriálu Policie Modrava? Pak vás jistě potěšíme hned deseti perličkami z natáčení. Malebné zákoutí Šumavy dokázalo tvůrcům občas pořádně zavařit.

Nejdůležitější muž

Jaroslav Soukup (72) se seriálu ujal se vším všudy. Je nejen autorem předlohy, ale také scenárista a především režisér.

„Jako malý kluk jsem s rodiči jezdil na Modravu. Mám k ní velmi blízký vztah. Navíc tam mám dvacet let chatu,“ říká, kde se vzala prvotní myšlenka.

Skvělá sledovanost

Kriminální seriály my Češi milujeme. Vždy ale musejí přinášet něco nového. V tomto případě je to krása Šumavy a skvěle propracované příběhy. I díky tomu lákala Policie Modrava k obrazovkám již během první série přes dva miliony diváků, a podobné to bylo i v sérii druhé.

V roce 2015 byl nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál.

Přesně daný plán natáčení

Natočit seriál není žádná legrace. Chce to přesné plánování, aby se omezený rozpočet nepřekročil.

„Každý díl se natáčí dvanáct dní. Na Šumavě jsme natáčeli čtyři sezony, což je čistých tři sta osmdesát čtyři natáčecích dní. A to už je pořádná porce tvrdé práce,“ prozradil režisér Jaroslav Soukup.“

Poslední role legendy

Se seriálem bude navždy spjata i jedna smutná skutečnost. Policie Modrava se totiž stala poslední rolí Jana Pohana (†84).

Hvězda filmů Kladivo na čarodějnice nebo Na kolejích čeká vrah zemřela pouhé dva týdny před premiérou pilotního filmu.

Další série na sebe nenechaly čekat

Pilotní film byl odvysílán na podzim 2011, poté však bylo natáčení kvůli nedostatku financí zastaveno. Na první řadu si tak diváci museli počkat až do roku 2015. S druhou řadou už to šlo ráz na ráz a na obrazovkách byla za pouhé dva roky.

A diváci byli opět nadšení.

Proto se o třetí sérii, kterou můžete nyní sledovat na TV Nova, rozhodlo pouhý den po odvysílání posledního dílu druhé řady.

Zrušili jim stanici

Se scénářem Soukupovi pomáhali spisovatelka kriminálních románů Naďa Horáková (57) a ostřílený scenárista Miroslav Vaic (73) a všichni se shodli na názvu Policie Modrava.

Jenže než se začalo natáčet, policejní stanici zrušili a nejbližší byla až v Kašperských horách.

Režisér Jaroslav Soukup

Režisér Jaroslav Soukup

Když jsme psali scénář, policejní stanice na Modravě ještě byla. Když jsme ho dopsali, služebnu zrušili. A Policie Kašperské hory už nebylo tak zajímavé jméno, tak jsme nechali Modrava,“ prozradila jediná žena ze scenáristického tria.

Hejna hmyzu

Natáčení v malebné přírodě s sebou sice přináší krásné záběry, ale současně je to utrpení pro štáb i herce. Hezké pokoukání pro diváka je vykoupeno desítkami štípanců.

Zejména když se natáčelo v noci a v lese se najednou rozsvítila světla, slétla se na herce hejna komárů. Aby se scény mohly vůbec dotočit, museli být herci od hlavy až k patě nastříkáni účinným repelentem.

Comeback velkého herce

Po Kubovi z Krkonošských pohádek jako by se před lety slehla zem. Hrál jen v divadle a televizních filmech. Pak ale Jaroslav Satoranský (79) dostal možnost zahrát si v Policii Modrava jednu z hlavních postav, majora Koutného.

„Měl jsem velké štěstí, že jsem po letech dostal takovou trošku větší příležitost, a velké štěstí, že ta parta na Policii Modrava byla úžasná, všichni herci i štáb,“ nechal se slyšet kumštýř.

I když se kolegové snažili Jaroslava zapojit do programu mezi klapkami, on s díky odolával. „Všude jsem chodil sám, veškeré turistické okruhy jsem absolvoval sám se sebou,“ netají se.

Inspirace skutečností

Nejen mnohé případy, ale i samotné postavy jsou inspirovány reálnými osobami. Jde například o místní prodavačku či hotelovou recepční. Nejvýraznější osobou je pak učitel Emil Kintzl (85), který je duchem Modravy.

V seriálu jej ztvárňuje Ladislav Mrkvička (80).

Odloučení

Nejen představitelka kapitánky Vinické Soňa Norisová (46), ale i ostatní herci během natáčení trpěli steskem po rodině, zůstávali totiž na Šumavě.

V případě herečky se ale práce s rodinou podařila skloubit. „Točili jsme přes prázdniny, tak se to dalo. Manžel se synem mohli přijet za mnou a užili jsme si společné volno tam,“ řekla Soňa Norisová.

Fotogalerie

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • jít naiDNES.cz