Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

jít naiDNES.cz

Rusové ho zajali, pak otročil na Sibiři: Felix Holzmann vyměnil foťák za kožich

I když ho většina lidí zná hlavně jako skvělého baviče a komika, život Felixe Holzmanna (†81) byl mnohem barvitější a akčnější než celé Televarieté. Už v mládí toho zažil tolik, že by mnozí akční hrdinové Hollywoodu zbledli závistí. Coby německého vojáka ho během 2. světové války na Baltu zajali Rusové a byl spolu s dalšími vyhnán do pracovního tábora na Sibiři.

Vzhledem k předválečnému uspořádání Československa náležela rodina Felixe Holzmanna do sféry německého vlivu a moci. Komik se narodil a vyrůstal v Litoměřicích, které byly pomyslnou a potom také skutečno branou do Sudet.

Německé příjmení pak jen zpečetilo fakt, že musel narukovat do německé armády a během 2. světové války se ocitl spolu s dalšími branci na jedné z vojenských lodí v Baltském moři. Co mohlo chvíli vypadat jako velké dobrodružství, se rázem změnilo v akční film a boj o holý život.

Německé zajatce Rusové nešetřili a Holzmannova skupina mířila v nákladním vlaku na sever. Kam, to nikdo netušil. Všem ale bylo jasné, že to nejhorší teprve přijde. Holzmann, který měl u sebe fotoaparát, správně vytušil, že spíše než momenty z cest si musí opatřit pořádné oblečení.

„Už ve vlaku proto s jedním mužem vyměnil foťák za huňatý kožich, díky kterému děsivé zimy na Sibiři přečkal. Tuto výměnu považoval za jedno z nejlepších rozhodnutí v životě,“ vypráví v knize Felix Holzmann 100 + 1 let humoru David Šír.

Felix Holzmann se proslavil coby legendární komik a bavič. Vystupoval často po boku Františka Budína.

Na severu Ruska strávil několik let plných krutých mrazů, tvrdé práce a dřiny i mrzkých přídělů jídla a hlavně sžíravé nejistoty.

„Najednou přišli s tím, že se máme sbalit a odtáhnout, pak jsme zjistili, že je už osm měsíců po válce,“ šokoval svými vzpomínkami populární bavič.

Stejně dobrodružná byla i cesta domů, která trvala přes měsíc. „Na dlouho poslední loď z přístavu na severu Ruska jsem se musel rozeběhnout a skočit ze břehu, jinak bych ji nestihl,“ reprodukoval Šír Holzmannovo vyprávění.

Ostatní pasažéři ho chtěli z přecpané bárky vyhodit, ubránil se díky flintě, co našel cestou z pracovního tábora. Že nebyla nabitá, naštěstí pro něj věděl jen on sám...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:19 čtvrtek 26. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

 • Super
  41
 • Tvl
  26
 • Sladký
  21
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  5