Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz

Sesterské soupeření rozhodla nemoc: Proč je ze sester Veškrnových slavnější Dagmar?

Dagmar Havlová a její sestra Eva | foto: koláž Expres.cz

Ačkoli se Dagmar Havlová Veškrnová (66) hřeje na výsluní již desítky let, její starší sestra Eva (71) se z uměleckého světa stáhla. A měla přitom skvěle našlápnuto ke slávě. Proč se tak stalo?

Rodina sester Veškrnových byla velmi muzikálně nadaná. Tatínek byl hudebním skladatelem a maminka se dokonce živila jako operní pěvkyně.

„Nechala toho kvůli dětem, aby se o nás mohla starat. Pak už se ke své profesi nikdy nevrátila,“ vzpomíná Dagmar. Vzhledem k tomu, že se otec sám naučil téměř na všechny hudební nástroje, doma bylo stále veselo. Zpívala Dagmar i její o pět let starší sestra Eva. Ta navíc začala již velmi brzy hrát v divadle a Dáša k ní vzhlížela, ostatně jak už to u mladších sestřiček bývá.

„Po jejím vzoru jsem se přihlásila na konzervatoř, chtěla jsem být jako ona,“ netají se bývalá první dáma Havlová. Snažila se ale přiblížit sestřiným úspěchům tak vehementně, až je mnohonásobně předčila, což nikdo nečekal.

Dost možná, že ani ona sama.

Báli se o její život

Prorazit v showbyznysu totiž měla hlavně Eva. Jako muzikálová hvězda mohla dobýt nejen rodnou moravskou metropoli, ale přicházely jí i pozvánky na angažmá v Praze či v zahraničí.

„Neměla jsem ale velkou ctižádost, a navíc jsem velký patriot, k Brnu mám fantastický vztah,“ popisovala Veškrnová starší, proč změnu působiště odmítala.

Eva Veškrnová

Eva Veškrnová

Když se proto Dagmar rozhodla že se také dá na herecká studia, sice jí to tatínek s maminkou odsouhlasili, ale tak nějak předpokládali, že takového úspěchu jako Evička nikdy nedosáhne. I když se Dáša snažila, seč mohla, aby se rodičům zavděčila, vždycky se tísnila v sestřině stínu.

Ke starší dceři totiž chovali rodiče hluboké pouto umocněné velkým strachem. Odmalička byla totiž Eva často nemocná a v mnoha chvílích jí šlo dokonce o život!

V necelých pěti letech jsem onemocněla zánětem srdečního svalu. Během léčby mě maminka starostlivě nosila na zádech k ambulantní léčbě, protože dlouhodobý pobyt v nemocnici na mě nepůsobil dobře,“ vyznala se ve svých pamětech.

Fatální chyba lékařů

Když si rodina myslela, že je vše zlé již za nimi a dcerka už se těší dobrému zdraví, došlo k chybě, která je i přes desítky uplynulých let naprosto nepochopitelná.

V pouhých sedmi letech začala mít Eva problémy s ledvinou.

Na radu lékařů rodiče souhlasili, aby ji chirurgové odoperovali, ovšem následně se přišlo na to, že jí doktoři omylem vzali tu zdravou!

„Celá léta jsem žila, tančila a zpívala s jedinou nemocnou ledvinou, ale neměla jsem o tom ani potuchy,“ přiznala Eva. Není divu, že strach rodičů o její zdravotní stav pak ještě vzrostl. Dáša šla na pomyslnou druhou kolej. Proslýchá se dokonce, že budoucí slavnou herečku otec vyhodil z domu, protože prý rušila Evu v soustředění. To ale Havlová nikdy nepotvrdila.

O to víc se ale Dáša zapřela a chtěla dokázat, že může být stejně úspěšná. A to se jí podařilo hned první rolí ve filmu Holky z porcelánu. „Vím, že to neměla jednoduché, ale myslím, že pak byli na dceru pyšní,“ nastínil rodinnou situaci u Veškrnových režisér snímku Juraj Herz (†83).

Rozdělené cesty

Dagmar oproti sestře problém opustit rodné město nikdy neměla. Navíc do Eviny kariéry zasáhly další zdravotní obtíže, a zatímco Dáša si šla cílevědomě za svým, starší ze sester byla nucena pověsit kumšt na hřebík. Psal se tehdy rok 1988 a měla za sebou třiadvacet let trvající kariéru herečky. Jasně si však v hlavě srovnala, že stres, který zkoušení nových rolí i čtení následných kritik může obnášet, nemá zapotřebí. Zdraví je přece jen přednější, i proto se vydala cestou zdravého životního stylu.

Začala objíždět republiku s osvětou o sebekázni a sebepoznání, Dáša ale v kariéře pokračovala, šla z role do role, její domovskou scénou bylo Divadlo na Vinohradech a nakonec se stala i první dámou České republiky.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:39 pondělí 6. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  96
 • Super
  91
 • Tvl
  61
 • Cože
  58
 • Haha
  55
 • Sladký
  48

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz