Senátor Kubera: Nová válka začne jako druhá světová. Nenápadně!

Jaroslav Kubera je v politickém zapomnění. | foto: Alexandr Satinský / MAFRA / ProfimediaProfimedia.cz

Senátor za ODS Jaroslav Kubera proslul tím, že říká věci natvrdo a bez obalu. Ať už se to týká jeho oblíbeného tématu kouření, nebo čehokoliv jiného, vždy je jistota, že přijde s velmi neotřelým pohledem na věc. Nejinak je tomu i v rozhovoru, který poskytl Parlamentním listům.

Nejprve uvádí, že neví, co se přesně v Sýrii stalo. Připouští, že útok nejspíš má na svědomí Asad, ale poukazuje na to, že zrovna útok chemickými zbraněmi nedává moc smysl. Možná bylo všechno jinak. „Prozaická varianta je, že rakety byly modernizovány a bylo potřeba se zbavit starých,“ říká k tomu, proč Američané odpálili Tomahawky na Sýrii. Současně se ptá, co by bylo se Sýrií po odstranění Asada, ví to vůbec někdo?Zásadní otázky, které si možná nikdo neklade. Ale co je důležitější, podle Kubery může začít třetí světová válka. „Může začít jako první a druhá světová. Nenápadně. Začne zhroucením evropské civilizace, což bude hodně těžký a pomalý proces.“

Největší nebezpečí podle něj lze vysledovat v pouhých matematických počtech. Nejvíce roste porodnost v zemích, které nejsou své obyvatele schopny uživit. A ti pak pochopitelně migrují do bohaté Evropy. Tu prostě převálcují prosté počty. Zachránit Evropu nějakou prorodinnou politikou je prý už pozdě. „Ale i kdyby vybuchly všechny jaderné zbraně, tak podle výpočtů Země přežije. Bude na ní méně obyvatel, ale přežila i jiné věci,“ dodává Kubera.

Vrátil se pak ještě k situaci v Sýrii, kde současnou hru velmocí označil za manželskou hádku. Manželé se také nejprve pohádají, aby se tím následně jejich vztah ještě utužil a našli společné řešení. Podle Kubery se Trump a Putin nakonec dohodnou, co se Sýrií budou dělat.

Konflikt však může vzniknout z nějaké lokální nahodilosti, která spíše náhodou přeroste ve velkou válku. Míst, kde se to může stát, je mnoho. Odstranění Asada však samo o sobě klid v Sýrii nepřinese. „Musíme si počkat staletí, a nemyslet si, že shodíme diktátora a začne režim jako v Evropské unii.“

Celý útok v Sýrii se podle Kubery už nikdy nepodaří plně vyšetřit. „Všichni rádi komentují, ale nikdo nezná fakta,“ uzavírá Kubera.

Fotogalerie

Komentáře