Bude ze Staroměstské věže druhý Nuselák? Skokanům magistrát nezabrání!

Tohle směšné zábradlíčko má odradit sebevrahy a ochránit návštěvníky věže od neštěstí. | foto: Expres.xz / twitter, iDNESExpres.cz

V souvislosti s úterní tragédií, kdy z věže Staroměstské radnice skočil zatím neznámý sebevrah, vyvstává otázka, zda se neštěstí dalo nějakým způsobem zabránit. Disponuje vyhlídka věže nějakými bezpečnostními prvky? Na tyto otázky hledal Expres.cz odpovědi na Magistrátu hlavního města (dále jen MHMP).

Do míst, kde denně turisté sledují vždy v celou hodinu pohyb apoštolů na Pražském orloji, dopadlo v úterý večer tělo nejmenovaného asi třicetiletého muže, který skočil z věže Staroměstské radnice.Dalo se tragédii zabránit? Jen stěží! Jak se Expres.cz přesvědčil na vlastní oči, žádná speciální bezpečnostní opatření na věži neexistují. Jde jen o „standardní bezpečnostní prvky, jaké jsou na podobných vyhlídkových věžích po celé zemi. Konkrétně jde o vysokou zídku a zábradlí,“ uvedl pro Expres.cz mluvčí MHMP Vít Hofman.

Fotogalerie

Sebevrahovi tak, jak je patrné z fotografií, které Expres.cz pořídil na věži Staroměstské radnice den po incidentu, v jeho konání nic nezabránilo.

Druhý Nuselák?

A nic se nezmění ani v budoucnu. Bezpečnostní prvky byly doposud dostatečné a o větších bezpečnostních prvcích se neuvažovalo,“ říká Hofman. Zároveň ale dodává, že se v současné době se připravuje projekt na rekonstrukci fasády věže, jehož součástí bude i vyhlídka.

„Je tedy možné, že by v budoucnu mohlo být instalováno například vyšší zábradlí,“ uvedl.

Zítka a zábradlí mají chránit návštěvníky před pádem.

Zítka a zábradlí mají chránit návštěvníky před pádem.

Je otázkou, zda chatrné zabezpečení neinspiruje další lidi, kteří si chtějí sáhnout na život a ze Staroměstské radnice se nestane druhý Nuselský most.

„Zabezpečeno být muselo, na to jsou normy, ale kdo chce, tak si nějak poradí. Myslím, že k takovým případům občas dochází, ale že je zájem to nezveřejňovat, aby to neinspirovalo ostatní,“ uvedl pro Expres.cz historik architektury Zdeněk Lukeš.

Co předcházelo tomu, než se sebevrah rozhodl skočit? Čtěte Expres.cz, který přinese další exkluzivní informace k nešťastné události ze Staroměstského náměstí.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:28 12. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  16
 • Haha
  14
 • Super
  12
 • Trapas
  12
 • Cože
  10
 • Sladký
  9


Komentáře