Brusel má problém: Rumunsko tvrdě mobilizuje proti homosexuálům

Rumunsko se chystá k uspořádání referenda o změně ústavy, která by měla nadále znemožnit sňatky mezi homosexuálními páry. To je naprosto v rozporu s trendem, který prosazují úředníci v Bruselu.

V zásadě referendum není o nějaké velké změně zavedené praxe, protože rumunský občanský zákoník manželství stejného pohlaví zakazuje a je nelegální.Hlasovat se ale má o určitém přitvrzení textu ústavy, který je podle tamních zákonodárců ve formulacích příliš neutrální a legalizaci homosexuálních manželství nechává otevřená legislativní vrátka.

Na listopad plánované všelidové hlasování je výsledkem kampaně „Koalice pro rodinu“. Ta sdružuje na 40 organizací a skupin, které s podporou křesťanské ortodoxní církve iniciovaly petici proti homosexualitě, již během několika měsíců podepsaly tři z dvaceti milionů Rumunů.

„Máme ústavní právo a mravní povinnost obhajovat rodinu před těmi tendencemi moderní společnosti, které snižují její důležitost a podporují její úpadek,“ píše se na webu Koalice pro rodinu, která se prosadila i do rumunského parlamentu.

„Je to otázka nesmírného významu,“ prohlásil podle serveru politico.eu vůdce vládnoucí sociální demokracie (PSD). „Dokonce i když někteří moji kolegové v Bruselu nejsou spokojeni s tím, co se v Rumusku děje, uděláme to,“ uvedl k nelibosti LGBT organizací a neziskovek zabývajících se právy sexuálních menšin.

Nejde o první případ vyhlášení referenda na podobné téma S různými výsledky už se to řešilo v Chorvatsku, Slovinsku, Bulharsku, Gruzii, Francii nebo na Slovensku.

„Toto referendum je důkazem toho, že se Rumunsko pohybuje neliberálním směrem,“ nechal se slyšet Vlad Viski z MozaiQ, jedné z největších organizací prosazujících zájmy LGBT komunity.

Fotogalerie

Komentáře