• Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Rozhodčí tlačí káru Plzni i Spartě. Zase!

Fotbalisté Sparty slaví výhru v Příbrami. | foto: ČTK

Jsou mocní a na hřišti je to vidět. V posledním kole fotbalové ligy pomohli rozhodčí dvěma hlavním favoritům – Plzni i pražské Spartě. Viktorii proti Zlínu však o poznání výrazněji, přispěli i k vítězné brance.

Ivo Valenta, nyní senátor a vlastník sázkové společnosti Synot, mimo jiné titulárního sponzora nejvyšší soutěže, kdysi v odposleších, které odpálily korupční aféru ve fotbale, hlásil: „Černoprdelník tlačí káru Spartě.“ Tehdy vlastnil klub, který se nyní jmenuje Slovácko, a chystal se zakročit.

Jeho slova však platí i nyní, jen s malou korekcí: „Černoprdelník tlačí káru Spartě. A Plzni.“ Ukázalo se to i během víkendového kola.

PLZEŇ – ZLÍN

Ondřej Lerch byl kritizován i po zápase Baníku v Jihlavě.

Hosté přijeli na stadion Viktorie jako nebojácný vojáček. Dostali však lekci. „Hned tak něco nás nepoloží,“ prohlásil bojovně domácí záložník či obránce Jan Kovařík. Myslel sílu svého mužstva, která je ohromná, ale Zlín poznal i jeho zákulisní moc.

A Kovařík se přimotal k zásadní chvíli. Byl to totiž on, kdo vstřelil nakonec vítěznou branku – trefil se náramně z přímého kopu. Jenže tato standardní situace se vůbec neměla zahrávat, útočník Aidin Mahmutovič totiž pád viditelně nafilmoval. Rozhodčí Ondřej Lerch stál blízko, přesto zapískal.

Tomuto momentu navíc předcházela ještě jedna velká minela sudích. Ve 46. minutě hostující Tomáš Poznar snížil na 1:2, jenže asistent Jiří Kříž odmával ofsajd. Ten však nebyl, a proto hostům upřel regulérní branku.

Diskutabilní byly také obě penalty, jež se ve Štruncových sadech kopaly. Tady však Lerch svou zbytečnou úzkostlivost rozdělil rovnoměrně na obě strany.

PŘÍBRAM - SPARTA

Pavel Královec pískal v Lize mistrů i zápasy Barcelony.

Hosté vyhráli jasně, Příbram po poločase rozložili čtyřmi brankami. Byli lepší, domácí nestačili. Jenže je tady jedno velké ALE.

Běžela 38. minuta, když se do šestnáctky Sparty snesl z výšky balon. V souboji se o něj porvali obránce Jakub Brabec s útočníkem Romanem Bednářem, mimochodem bývalým sparťanem. A hostující hráč zahrál naprosto evidentně paží. Bednář rozhodil rukama a vyslal směrem k rozhodčímu Pavlu Královcovi tázavý pohled.

Sudí, který píská i zápasy Ligy mistrů, však nereagoval, Příbrami upřel naprosto evidentní penaltu, která mohla velmi výrazně ovlivnit zápas. Stav byl totiž v tuto chvíli bezbrankový.

Na druhou stranu měl Královec vyloučit příbramského Radka Dosoudila, který zezadu zkosil útočníka Davida Lafatu. Byl to zákrok na červenou, navíc domácí obránce se poté rukou ohnal po Petru Jiráčkovi, který podle všeho jeho zákrok okomentoval.