„Ušaté torpédo“ Šlachta toho v ÚOOZ stihl hodně! Komu všem šlápl na kuří oko?

Šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta podal rezignaci na svou funkci kvůli nesouhlasu s plánovanou reorganizací policie. Za osm let ve funkci se stihl podívat „na zoubek“ několika velkým rybám.

Po 25 letech opouští Robert Šlachta policejní řady. Odchod do civilu je jeho reakcí na plánované sloučení jeho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Celou kauzu můžete sledovat ON-LINE ZDE.

V čele ÚOOZ strávil Šlachta deset let. Od roku 2008 byl jeho ředitelem. Práci podle svých slov obětoval osobní život a i kvůli tomu, aby mu zločinci přestali přezdívat „ušaté torpédo“ si nechal přišít odstáté uši.

Za dobu svého úřadování stihl Šlachta otevřít mnoho kauz. Expres připomíná ty nejvýznamnější z nich.

Kauza ROP Severozápad

V roce 2011 ÚOOZ zapečetil některé kanceláře v sídle Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Kvůli uplácení při rozdělování peněz z evropských fondů pak soud poslal za mříže na pět let ředitele rady Petra Kušnierze.

Nagygate

Obří kauza klientelistické chobotnice zasahující do špiček politiky smetla v roce 2013 vládu premiéra Petra Nečase. Šlachtovi se ale vyčítalo, že se případ vleče bez konkrétních výsledků. Větev, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství, bude soudně projednávána 13. června.

Vidkun

Akce s krycím názvem Vidkun se týkala klientelistické sítě, do níž bylo zapleteno i několik policistů. Koncem minulého roku byl obviněn v souvislosti s touto kauzou jeden ze Šlachtových detektivů. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů vynášel informace z útvaru.

Tajné informace Ivo Rittiga

Lehké spaní nemá kvůli Šlachtově práci především lobbista Ivo Rittig, který je mimo jiné podezřelý z manipulace s tajnou zprávou Bezpečnostní informační služby. Podle Lidových novin existuje podezření, že Rittig dostával materiály tajných služeb od někdejší ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové. Lobbista dlouhodobě odmítá, že by někdy utajenými informacemi BIS disponoval.

Kauza kladrubského hřebčína

Z pokusu o poškození finančních zájmů EU a z pletich při zadávání veřejné zakázky během rekonstrukce Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem bylo v roce 2013 obviněno několik manažerů firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:03 sobota 8. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 7
  • 7
  • 6
  • 5
  • 5