Navštívili jsme město, kde žila oběť radikála Lenka. Místní ji před útokem vůbec neznali

Vyrazili jsme do města, kde žila zavražděná Češka Lenka C. Bývalou účetní Miroslava Pelty místní příliš neznali. | foto: Jiří Pitrof

Její jméno zná celá Česká republika, ale v pětitisícovém městě Nové Strašecí ovšem účetní Lenku C. neznali ani lidé z okolních domů. Žena, která v Egyptě zemřela na následky útoku místního radikála, se bohužel už se svými sousedy nespřátelí. Nežila tu dlouho, ale i tak na ni budou místní vzpomínat.

Lenka C., účetní Fotbalové asociace České republiky, se 14. července stala obětí teroru na hotelové pláži v egyptské Hurghadě. Tamní zradikalizovaný muž začal bodat do turistek kvůli tomu, že nejsou zahalené. Dvě ženy na místě zabil, čtyři poranil.Jednou z poraněných byla i Češka Lenka C. Zpočátku se zdálo, že bude brzy převezena zpět domů, poté ale vyšly na povrch zprávy, že její stav je vážnější, než se zprvu informovalo. Šestatřicetiletá Češka nakonec svým zraněním v káhirské nemocnici podlehla.

Redakce Expres.cz se vydala do Nového Strašecí, kde Lenka C. žila. Leckdo by si jistě řekl, že v pětitisícovém městě se najde mnoho lidí, kteří budou Lenku znát. Omyl.

Lenku před útokem na hotelové pláži v Egyptě neznal nikdo z oslovených a nejvíce zarážející je, že zesnulou ženu vůbec neznali ani lidé, kteří žili ve stejné ulici. Nic o ní nevěděli ani místní důchodci, kteří se pravidelně scházejí na lavičce, jež je vzdálená od Lenčina bytu asi třicet metrů.

Redaktor Expresu vyzpovídal místní. Lenku C. téměř nikdo neznal.

Redaktor Expresu vyzpovídal místní. Lenku C. téměř nikdo neznal.

„Její smrt nás všechny zasáhla. Všichni to řešíme. Ale my, co se zde scházíme, jsme ji vůbec neznali,“ přiznala milá důchodkyně z Nového Strašecí. S jejími slovy souhlasil jak muž po její levici, tak i příchozí žena s dcerou. „Vůbec jsem ji neznala, až v televizi jsem se dozvěděla, že je odsud. Je to strašné,“ svěřila se.

Další lidé, s nimiž jsme mluvili o nastalé tragédii, reagovali podobně. Zní to divně. Žena, s jejímž osudem soucítí už měsíc široká veřejnost, je v pětitisícovém městě téměř neznámá tvář. Má to ale logické vysvětlení.

Zde Lenka C. žila. Mnoho lidí z ulice ji ale vůbec neznalo.

Zde Lenka C. žila. Mnoho lidí z ulice ji ale vůbec neznalo.

Jistě za to může ten fakt, že Lenka se do Nového Strašecí podle místních obyvatel přistěhovala teprve před nedávnem. „Můžou to být tak dva, možná tři roky,“ míní žena, která bydlela ve stejné ulici jako Lenka.

I přestože místní obyvatelé tragicky zesnulou Lenku neznali osobně, tak je její případ velmi zasáhl. Zemřela, nadto naprosto zbytečně a v mladém věku, žena z jejich malého města, z jejich ulice. A všem je tak nějak líto, že svou sousedku a mladou maminku syna už bohužel nikdy nebudou moct poznat a přijmout za svou.

Fotogalerie

Komentáře