Erdogan chce Evropu: „Už zabíjí a uplatňuje praktiky šíleného diktátora,“ říká kurdský lékař

Recep Erdogan zvítězil v referendu o posílení prezidentských pravomocí. Bude následovat to o trestu smrti. | foto: Profimedia.cz

Po těsném, podle kritiků pochybném, vítězství Recepa Tayyipa Erdogana v referendu posilujícím prezidentské, tedy jeho vlastní pravomoci, přichází další fáze. Vypořádat se se zbytkem opozice a vytáhnout proti Evropě.

„Evropské politické instituce ve své apatii, lenosti, laxnosti a impotenci stále ignorují hrozivou realitu ztělesněnou v osobě Erdogana, jakožto “vůdce“ islámu. Turecko sousedí s Evropou, kterou Erdoganova ideologie vnímá jako hlavního nepřítele,“ komentuje vztahy mezi Evropou a Tureckem kurdský aktivista, lékař a spisovatel Yekta Uzunoglu v rozhovoru Parlamentních listů..A také opakuje to, co už v minulosti tvrdil v rozhovoru pro Expres: „Erdogan chce dokončit to, co jeho předkové nedokončili. To jest dobýt Evropu a tím se zapsat do dějin.“ Referendum prý proběhlo navenek demokraticky a mocichtivému agresivnímu prezidentovi nic nestojí v cestě k realizaci svých plánů.

„S referendem Erdogan jen legalizoval svůj sultanát. Nezapomeňme, že v kriminále se nacházejí nejvýznamnější novináři celého Turecka. Víc než 14 televizních, 100 rozhlasových stanic, 12 univerzit a několik desítek časopisů byly zavřeny před několika měsíci na pokyn Erdogana,“ pokračuje Uzungolu ve výčtu bezpráví.

„Nyní začne dalekosáhlejší represe vůči tomu zbytku, co byl plánovitě ponechán při životě, aby referendum vyznělo demokraticky,“ má jasno kurdský lékař a také jasně naznačuje aktuální kurs země.

„Vnitropoliticky a v zahraniční politice se bude snažit upevnit islámskou frontu a současný předseda Organizace islámské spolupráce Recep Erdogan se bude snažit dobýt Evropu.“

Znovuzavedení trestu smrti v Turecku nevidí jako aktivista jako nějakou novinku. Erdogan k smrti nechá mučit odpůrce režimu, vojenskou silou vraždí vlastní občany kurdského původu a zavedení zákona má jen ukázat sílu absolutního panovníka.

„Že ze zákona odsoudí již uvězněné osoby k trestu smrti, je jen jeho panovnický signál, který má staletou tradici v osmanství. Jsou to praktiky, které v té či oné podobě prováděl kdejaký šílený diktátor i ve 20. století,“ myslí si Yekota Uzunoglu.

Fotogalerie

Komentáře