Rakousko chce snížit dávky přistěhovalcům. Budou mít víc než minimální mzdu v ČR

Běženci v rakouském Nickelsdorfu (15. září) | foto: Twitter

Podobně jako u nás, také v Rakousku se odehrává předvolební boj a přípravy na říjnové parlamentní volby. Zatímco ty minulé v roce 2013 vyhrála sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ) před rakouskými lidovci (ÖVP), nyní se schyluje k opačnému scénáři. To je ovšem špatná zpráva pro imigranty z Evropy i odjinud, protože lidovci na rozdíl od sociálních demokratů prosazují tvrdší opatření.

Šéf Rakouské lidové strany a současný ministr zahraničí Sebastian Kurz má našlápnuto stát se novým a historicky nejmladším předsedou vlády našich jižních sousedů. Alespoň to vyplývá z dosud provedených předvolebních průzkumů. Pro agenturu Reuters nyní prohlásil, že plánuje výrazné omezení státní sociální podpory pro přistěhovalce.„Mnozí pobírají sociální podporu, přestože dosud do sociálního systému nic nepřispěli. Pracující, kteří daně platí, by neměli být v nevýhodě. Musíme chránit náš sociální systém před přistěhovalectvím,“ uvedl ministr Kurz.

Dal tím jasně najevo, k čemu se jeho strana po volebním vítězství chystá. Masivní příliv migrantů a velkorysý sociální systém začíná velmi dobře fungující rakouskou ekonomiku zatěžovat a lidovci chtějí zabránit jeho „zneužívání“.

V současné době tato podpora nově příchozím činí 560 eur měsíčně, tedy zhruba 14 600 korun. To je ale stále více, než činí minimální mzda českého zaměstnance, který odpracuje 40 hodin týdně. Ta dosud zůstává na položce 11 000 měsíčně, i když je pravděpodobné, že po volbách se toto číslo změní. Zároveň je zajímavé srovnat tuto částku s aktuálními čísly dávek, které se region od regionu liší.

Asi nejlépe na tom jsou přistěhovalci v oblasti Dolního Rakouska. Místní spolková samospráva vyplácí registrovanému přistěhovalci 920 eur, což dělá 24 000 korun. Špatně na tom nejsou ani v hlavním městě. Vídeň vyplácí 840 eur (necelých 22 000). Za takovou sumu si pro představu lze pronajmout garsoniéru v širším centru města.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:59 3. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  48
 • Super
  25
 • Haha
  20
 • Trapas
  16
 • Sladký
  16
 • Cože
  14


Komentáře