Země je placka a běloši jsou řízeně nahrazováni migranty. Čemu ještě věří Francouzi?

Netradiční průzkum provedla v prosinci na zadání think-tanku Fondation Jean-Jaurès organizace Ifop, aby zjistila, že osm z deseti Francouzů naprosto bezdůvodně věří konspiračním teoriím, které nezbaští ani školák. Ze dvanácti testovaných teorií na dvanácti stovkách lidí věřilo 79 % alespoň jedné z nich. Ukázalo se, že za vším vězí hluboká nedůvěra v média.

Jedné z nejznámějších konspiračních teorií, že amerického prezidenta J. F. Kennedyho zavraždila v roce 1963 CIA, věřilo nadpolovičních 54 % dotázaných. A téměř dvě stě respondentů nevěřilo, že by Američané kdy přistáli na Měsíci! Dokonce i záběry francouzského kosmonauta Thomase Pesqueta z ISS považují někteří za studiový podvrh.

Celkem značné znepokojení projevila francouzská centristická vláda poté, co vyšlo najevo, že celých 55 % věří ve spiknutí ministerstva zdravotnictví a farmaceutických společností, když se zvýšil počet povinně očkovaných chorob u novorozenců ze tří na jedenáct. Oficiálně prý, aby vláda bojovala proti oživení některých nemocí.

„Doufám, že se naše země vrátí k racionálnímu uvažování, které bylo vždy jejím poznávacím znamením,“ uvedla v reakci ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová s tím, že Francie je globální výjimkou, co se týká opozice k očkování.

Jeden z deseti dotazovaných věří, že je Země placatá, a 18 % si myslí, že planetu stvořil Bůh před méně než deseti tisíci lety. Téměř polovina je přesvědčena o teorii, kdy politické a mediální elity organizují nahrazování bílých lidí přistěhovalci.

Asi třetina respondentů si myslí, že džihádistické skupiny jako al-Káida nebo Islámský stát manipulují západní zpravodajské služby nebo že AIDS vznikl v laboratořích a byl následně testován na Afričanech.

„Výsledky výzkumu potvrzují, že čelíme fenoménu, který je nejen reálný, ale významně se rozšiřuje ve společnosti a ovlivňuje kolektivní názory,“ uvedl ve výsledcích think-tank.

Falešné a konspirační zprávy přímo ovlivňují demokracii a existuje prý jasná korelace mezi lidmi, kteří hlasovali pro populistické politické kandidáty, třeba Marine Le Penovou, a ochotou věřit konspiracím. U nás můžeme podobný jev pozorovat u voličů Tomia Okamury.

Ve Francii je značně rozšířená nedůvěra k médiím a jimi poskytovaným informacím. Věří jim pouze čtvrtina obyvatelstva. Jeden z deseti si myslí, že „role novinářů v zásadě spočívá v šíření lživé propagandy, aby se stávající systém udržel“. Tak například jen pětina z dotazovaných 1200 lidí věří oficiální verzi o útoku v redakci časopisu Charlie Hebdo.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 12. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Haha
  8
 • Tvl
  7
 • Cože
  6
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
Komentáře

Právě čtete