Muž, který koupil zničené byty po Romech: Opravil jsem je a pronajímám jim je dál

Do redakce Expresu v minulých dnech napsal slovenský čtenář Tibor M. Velice ho zasáhl případ Ivana Kandráče, kterého majitelka přerovského bytu odmítla ubytovat z toho důvodu, že je Rom. Tibor M. se svěřil s velice nepříjemnou zkušeností, která ho ale i tak od romské populace neodradila. Dál jim pronajímá své zrekonstruované byty, které musel pracně uklízet a opravovat právě po nich.

O příběhu romského pracujícího studenta Ivana Kandráče jsme vás informovali již v úterý„Romové, prosím nevolat,“ stálo v inzerátu na serveru Bazoš.cz, na který Kandráč  i tak zavolal.Když majitelce přerovského bytu sdělil, že je Rom, tak se dozvěděl, že vytouženou střechu nad hlavou prostě nedostane. I přestože byl podle svých slov schopen složit kauci ve výši tří nájmů. 

Příběh o neubytovaném Romovi zaujal mnoho lidí na internetu, jedním z nich je Slovák Tibor M., který do redakce Expresu napsal e-mail a svěřil se se svou neméně zajímavou zkušeností.

Tibor M. podle svých slov v nedávné minulosti koupil přes realitní kanceláře dva byty, které vlastnila romská žena, ta se dostala do finančních problémů. Stav, ve kterém nemovitosti byly, byl slušně řečeno špatný.

Tibor M. po Romech koupil dva byty. Oba dva byly v dezolátním stavu.

Tibor M. po Romech koupil dva byty. Oba dva byly v dezolátním stavu.

„Byty byly slušně řečeno vybydlené. Kompletně jsem je dal zrekonstruovat a po paní jsem musel všechno uklidit, někdy se mi až zvedal žaludek při úklidu,“ píše Tibor M.

Takové trubky byly v koupelnách před rekonstrukcí.

Takové trubky byly v koupelnách před rekonstrukcí.

To by nebylo až zvláštní, řekli by si jistě mnozí. Tibor M. ale Romy i po této nepříjemné zkušenosti nezavrhl.

„Po roce se mi uvolnil jeden byt a přišla za mnou jedna mladá romská rodina s dítětem, která se musela vystěhovat z bytu, kde bydlela, protože majitel byt prodával. Tu rodinu jsem neznal, jen jejich matka pracuje se mnou v nemocnici. Tak jsem mladé romské rodině i s dítětem byt pronajal,“ popisuje Tibor, který dále uvedl, že u nájemců nehledí na barvu pleti.

V takovémto stavu Tibor M. byty po Romech převzal. Nové a nablýskané byty jiné romské rodině zase pronajal.

V takovémto stavu Tibor M. byty po Romech převzal. Nové a nablýskané byty jiné romské rodině zase pronajal.

„Určitě nejsem jediný, kdo romské rodině pronajal byt. Ale jsem asi jediný, kdo od romské rodiny zdevastovaný byt koupil a po nich všechno uklidil a druhé romské rodině ho po rekonstrukci pronajal. Takových bláznů asi moc v České republice nebude,“ zakončil svou zpověď pro Expres Slovák Tibor M.

Fotogalerie

Komentáře