„Češi nechtějí demokracii, ale diktátora,“ říká profesor Pirk

Proferor Jan Pirk | foto: Tilen VajtExpres.cz

Z povolebního vývoje legendární kardiochirurg příliš radost nemá a netěší ho ani nenápadné směřování naší země na východ od hraničního pomezí. Lidé u nás si podle něho příliš demokracie neváží a možná by byl pro národ Čechů vhodnější nějaký osvícený diktátor.

Povolební situace v Česku nepřijde přednostovi IKEMu úplně ideální a v detailech, jako je volba problémového komunisty Stanislava Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny, vidí Jan Pirk velký problém. Podle něho je možná Čechům bližší ruský způsob řízení země.

„Musím říci, že mnou velice otřásl fakt, že předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru, což je dnes jeden z nejdůležitějších výborů v Parlamentu, je člověk, který odmítl uznat, že poprava Milady Horákové byla politická vražda, a který vyznává názor, že prezident Gottwald byla významná osobnost, která má v našich dějinách významné místo. To tady za chvíli mohou začít politické procesy. Já jsem viděl v televizi, když se ho na to televizní redaktoři ptali a on se z odpovědi snažil vykroutit, jinak bych to neříkal. To je opravdu strašné a to mnou opravdu otřáslo,“ komentoval post pro komunistu lékař v Parlamentních listech

„Demokratickými volbami si občané této republiky něco zvolili. To je prostě nepopiratelný fakt. Zřejmě to většině obyvatelstva vyhovuje. Nový premiér se netají tím, že chce řídit stát jako firmu, což bezpochyby není demokracie. Ale možná že osvícený diktátor je lepší než demokracie. Tak možná uvažovalo téměř třicet procent obyvatel, kteří volili Andreje Babiše,“ zamýšlí se nad úspěchem hnutí ANO lékař.

Demokracie může být prý dokonce zastaralý systém odsouzený k zániku. „Je také otázka, jestli demokracie není přežitý demokratický řád a že jako jiná společenství v historii, jako starý Babylon, Egypt nebo Řecko či Řím, jednou neskončí. Možná že je to soumrak demokracie v Evropě. Možná nejsme na demokracii zvyklí a je nám bližší ruský způsob řízení země.“

„Zřejmě nevíme, co demokracie je, a čekáme na toho osvíceného diktátora. Možná to bude našemu národu vyhovovat lépe než demokracie. Možná že se demokracie už přežila a je nejvyšší čas, aby opět nastoupily diktatury, abychom se ubránili jiným diktaturám,“ myslí si uznávaný odborník. 

Jan Pirk také odmítl slova Radka Vondráčka v záležitosti vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Ten problematicky zaútočil na resort spravedlnosti svého kolegy z ANO Pelikána, když pohaněl soudní systém v naší zemi.

„Možná že pan Babiš bude osvíceným diktátorem, který naši zemi někam povede. To teprve předvede. Ale předseda Poslanecké sněmovny nemůže říci, že by klidně vydal pana Babiše k trestnímu stíhání, až tady bude mít nezávislé soudy. Jak může říci takovou věc? Podle sebe soudím tebe,“ uzavírá lékař.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:46 6. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  82
 • Trapas
  23
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Tvl
  4
 • Sladký
  3
Komentáře