Problém dvojí kvality potravin: Potíž je u německých sušenek

Dvojí kvalita potravin má první výsledky. | foto: FTV Prima

Palmový olej místo másla přidávali do sušenek v polském závodě. Německá firma, které závod patří, se vyjádřila ve smyslu, že se nyní budou dělat sušenky stejně kvalitní. Zjištění o kvalitě sušenek nenechalo chladné ani špičky V4. Ministerstvo zemědělství bude kontrolovat i další výrobky.

Již nějakou dobu se ozývá kritika na kvalitu potravin, které jsou k nám dováženy. Například prací prášky mají být úplně jiné kvality, než ty které dostávají větší státy. Teď přišla televize Prima s reportáží, kde ukazuje, že neustálá kritika těchto nerovností v kvalitě se vyplácí. Německý výrobce máslových sušenek přidával místo másla do sušenek, které se vozily k nám, palmový olej.Firma se honosí tím, že její výrobky jsou vysoké kvality. „Máme recepty, na které si držíme práva, a také máme spoustu spolupracovníků s vlastním know-how, je pro nás důležité, aby s námi zůstali,“ uvádí za společnost Bahlsen její vedoucí manažer Werner Michael Bahlsen.

Chyba se stala v závodě, který sídlí v Polsku a odkud jsou výrobky této společnosti exportovány k nám. Na východoevropský trh byly dováženy náhražky. „Až dosud byla v našich závodech v Polsku použita jiná receptura. Přizpůsobovala se preferencím na místním trhu. Nicméně je potřeba si uvědomit, že v rámci globalizace očekává zákazník stejnou kvalitu, bez ohledu na to, kde je produkt nabízen,“ uvedl mluvčí společnosti.

Nespokojené jsou s tímto faktem také špičky jednotlivých zemí. „Prokazatelně, prokazatelně si z nás dělají srandu!“ reagoval slovenský premiér Robert Fico. „Jestliže tady jsou šizeni spotřebitelé v naší zemi, jestliže jsou jim poskytovány zavádějící informace v situaci, kdy kupují zboží, které je od stejného výrobce, ale je tam jiný obsah, tak je to věc, kterou musíme hlídat z pohledu evropských pravidel,“ upozornil český premiér Bohuslav Sobotka. „My jsme byli moc potichu, my z Východu, tak se tím nikdo moc nezabýval, ale ona to je závažná věc,“ doplnila eurokomisařka Věra Jourová.

Místo másla byl v sušenkách palmový olej

Místo másla byl v sušenkách palmový olej

Problém dvojí kvality potravin v minulém týdnu uznali i ostatní ministři zemí Evropské unie. V tuzemsku se touto problematikou silně zabývá ministr zemědělství Marian Jurečka, který rozhodnutí německé firmy kvituje: „Já jsem velice rád, že se chytli za nos a rozhodli se i pro spotřebitele u nás a ve střední Evropě nabízet stejnou kvalitu jako v Německu, nicméně jedna vlaštovka jaro nedělá. Byl bych rád, aby se takto začaly chovat i ostatní firmy nejenom v případě potravin, ale třeba i pracích prášků.“

V nejbližší době se ministerstvo chystá na další testy kvality potravin. Jedná se o dětské výživy a privátní značky řetězců.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 22. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Trapas
  7
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Tvl
  5
 • Sladký
  4