Vyhodí nás z EU? Šéf Evropské komise Juncker vysvětluje, proč nás čeká trest

  •   19:30
  • diskuse

Jean-Claude Juncker je pro postih zemí, které nepřijali žádné uprchlíky nebo ne takové množství, ke kterému se zavázali. | foto: koláž Expres.cz

Nezvykle rychle se rozhodla jednat Evropská komise v otázce plnění nefunkčních uprchlických kvót EU. Mezi „provinilci“ je i Česká republika, která dosud místo přislíbených 2703 uprchlíků přijala pouhý tucet. Ministr vnitra Milan Chovanec to odůvodnil bezpečnostními riziky. V úterý se v Bruselu rozhodne, co s námi.

Čím více se Řecko a Itálie zlobí, že už další migranty přijímat nemůže, tím více neschopné se vedení Evropské unie jeví. Ze 160 tisíc slíbených uprchlíků k přerozdělení bylo totiž legálně umístěno pouze 20 tisíc. Jak odvést pozornost? Přece poukázáním na někoho jiného, a na chvíli se tak zbavit zodpovědnosti za aktuální stav na starém kontinentě.Česká republika, Polsko a Maďarsko mají být nyní vystaveny na pranýři a odsouzeny za to, že nechtějí nést kolektivní odpovědnost za pochybení, která mají původ ve zcela jiných historických souvislostech a zeměpisných šířkách. Hlava Evropské komise Jean-Claude Juncker se naprosto shoduje s eurokomisařem pro uprchlické záležitosti Dimitrisem Avramopoulosem, že za nedodržování kvót s neposlušnými státy má vést řízení.

„Já jsem pro. Ne, abychom vyhrožovali, ale abychom jasně ukázali, že schválené rozhodnutí je součástí platných právních předpisů, přestože někdo hlasoval proti němu,“ říká Juncker v posledním vydání Der Spiegel. Ten, který minulý týden v Praze litoval, že Češi nechtějí v této otázce spolupracovat a označil je jinak za „velké Evropany“.

Kvóty jsou nesmyslný požadavek

Mezitím ministr vnitra Milan Chovanec absolvoval se svými protějšky všech zemí V4 ve Varšavě schůzku, kde se o nastalé situaci v postupu vůči požadavkům EU a migraci obecně ministři shodli. „Na V4 dnes shoda. Pomáhat musíme v místech konfliktů. Kvóty jsou nesmyslným požadavkem, který nic neřeší, jen rozděluje. Musíme hledat fungující řešení,“ napsal na svůj Twitter Chovanec.

„Jedná se tu o evropskou solidaritu, která nemůže být pouze jednosměrnou ulicí. Provoz se musí pohybovat v obou směrech,“ tvrdí Juncker a dodává, že například s maďarským premiérem Viktorem Orbánem má „dobrý vztah, přinejmenším při osobním styku“, ale názorově je shoda menší. „Často se hádáme. Někdy vyhrožuje dříve, než něco uděláme,“ prozradil předseda Evropské komise.


Milan Chovanec uvedl, že Česká republika poslala během dvou let do krizových oblastí již 63 expertů, pohraniční službu EU Frontex posílila vysláním 200 policistů a dalších 339 v rámci bilaterálních dohod. Evropská unie nyní tyto naše aktivity ohrožuje. „Mě to bude velmi mrzet, ale budeme muset velmi zvažovat, jestli dál pokračovat v aktivitách, které stojí desítky milionů korun a jsou daleko efektivnější než kvóty,“ uvedl ministr vnitra pro ČTK.

I tak se spekuluje o tom, že cena za neposlušnost by se mohla pohybovat kolem 270 milionů korun. Vyplatí se nám tato suma?

Fotogalerie

Komentáře