Přesně před 12 lety vznikl Facebook. 12 věcí, které jste o něm ještě nevěděli

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku. | foto: ČTK

Přesně před dvanácti lety, 1. února 2004, byla založena sociální síť Facebook. O tři dny později pak byla spuštěna. Dnes ji využívá téměř čtvrtina všech lidí, co žijí na planetě a díky tomu je její zakladatel Mark Zuckerberg jeden z nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa.

Nejznámější sociální síť na světě slaví v pondělí narozeniny. Každý den jej navštíví několik set milionů uživatelů, přičemž jen v Česku jej denně využívá údajně až každý třetí Čech.

Obliba Facebooku rok od roku roste, zatímco ještě před třemi lety jej používala zhruba miliarda lidí, dnes už je to miliarda a půl aktivních uživatelů. Facebook navíc existuje v celkem osmdesáti čtyřech jazykových mutacích včetně Češtiny.

Sociální síť The Facebook vznikla hned první únorový den, ale spuštěna byla 4. února před dvanácti lety Markem Zuckerbergem. První měsíc na Facebook směli jen studenti Harvardovy univerzity, kde Zuckerberg studoval.

Během pár týdnů se síť otevřela dalším prestižním americkým vysokým školám. Za další dva a půl roku se na Facebook mohl přihlásit každý, kdo oslavil 13. narozeniny a měl platnou e-mailovou adresu. Tehdy by zakladatel těžko řekl, že ho jednou kvůli Facebooku pozve prezident USA do Bílého domu.

Šťastní Zuckerbergovi na večeři v Bílém domě.

Šťastní Zuckerbergovi na večeři v Bílém domě.

Tohle jsou vám už nejspíš známá fakta, pakliže jste viděli film The Social Network, který o vzniku Facebooku natočil režisér David Fincher v roce 2010. Snímek zabývající se sporem Zuckerberga s jeho spolužáky o vlastnictví nápadu na založení sociální sítě získal tři Oscary.

Co jste o Facebooku ale nejspíš netušili?

1. V designu Facebooku převažuje modrá barva, a to z toho důvodu, že Zuckerberg je částečně barvoslepý a nejlépe vidí modrou.

2. Umělec Dave Choe v začátcích Facebooku Zuckerbergovi vymaloval kancelář. Peníze nedostal, ale jeho odměnou byly akci společnosti. Kdo mohl tenkrát tušit, že z něho za pár let udělají miliardáře.

3. Na Facebooku je kolem 30 milionů profilů už mrtvých lidí.

4. Každou vteřinu Facebook vydělá kolem deseti dolarů.

5. V roce 2011 měla třetina rozvodových papírů v USA na sobě napsáno: Facebook. Proč asi...

Sociální síť Facebook

Sociální síť Facebook

6. Zuckerberg je jediným uživatelem Facebooku, kterého nezablokujete a nešťouchnete.

7. Když Facebook jednou za čas spadne, Twitter se směje. Akcionáři ale pláčou, protože utíkají miliony.

8. Podle amerických psychologů je až čtvrt miliardy lidí závislých na neustálém sledování svého profilu.

9. Průměrný uživatel Facebooku má 130 přátel, přičemž ženy jich mívají více než muži.

10. Každý den je na Facebook nahráno až 300 milionů fotek.

11. Až třetina uživatelů Facebooku neuvádí na stránkách svůj stav.

12. Zaměstnavatelé si často prohlížejí váš profil před tím, než vás vezmou do práce. Až čtvrtina lidí kvůli Facebooku pak místo nakonec nestala.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:04 31. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  172
 • Tvl
  35
 • Trapas
  26
 • Cože
  25
 • Haha
  22
 • Sladký
  14
Komentáře