170 let plynu a světla v Praze na jednom videu

Vznik plynáren v Praze se datuje do poloviny 19. století. Plyn pomáhal osvítit ulice, obecní budovy a další. První plynová stanice byla instalována v roce 1813 v Londýně. Na konci 30. let 19. století mělo plyn v domácnosti 30 % obyvatel. Poslední plynové lampy byly v Praze na Hradčanském náměstí. V roce 2014 se Pražská plynárenská znovu dostala pod město a vrátila se ke svým kořenům.

První plynárna na světě byla zprovozněna v roce 1813 v Londýně. Praha si musela na svou první plynárnu počkat až do roku 1847, protože byla považována za provinční město Rakousko-Uherska. V té době žilo v Praze kolem 150 000 obyvatel.Datem vzniku českého plynárenství se označuje den 15. 9. 1847, kdy byla do provozu uvedena první plynárna. Byla postavena v Praze mezi ulicemi Sokolovská, Prvního pluku, Pobřežní a Ke Štvanici. Vyrobeným svítiplynem byly osvíceny ulice, obecní domy, výkladní skříně a i některé domácnosti, o to se staralo 1800 osvětlovacích lamp.

První plynárna v Praze byla uvedena do provozu v roce 1847.

První plynárna v Praze byla uvedena do provozu v roce 1847.

Magistrát královského hlavního města Prahy podepsal smlouvu o vybudování plynárny a zavedení plynového osvětlení. Poprvé se tedy v Praze svítilo právě 15. září 1847. Rozmach plynu v Praze bylo byl obrovský. Nové plynárny byly postaveny na Smíchově, Žižkově a v Holešovicích.

Poslední plynové lampy byly na Hradčanském náměstí.

Poslední plynové lampy byly na Hradčanském náměstí.

Bohužel přišla doba elektřiny, která plyn zasáhla velmi citelně. Pouhé cvaknutí vypínače připadalo lidem jako vynález z budoucnosti. Elektřina byla instalována všude, kam vás jen napadne. Ovšem bylo tu jedno veliké ale. To byly náklady na elektřinu a tehdy přišel znovu ke slovu plyn, který našel nové uplatnění. Začal se využívat pro pohon motorů, pro vytápění, průmyslově, ale také se používal v domácnostech a v živnostech.

V Praze bylo až 1800 osvětlovacích lamp.

V Praze bylo až 1800 osvětlovacích lamp.

Na konci 30. let 19. století mělo plyn nainstalováno 30 % domácností. Na ulicích bylo vystavěno 9000 plynových lamp. Nicméně přišla druhá světová válka a plyn znovu začal upadat. Neustálé nálety a bombardování zničilo plynovody, lampy a potrubí. Po osvobození v květnu 1945 přišlo znárodňování, plynárenství od té doby spadalo pod Československé energetické závody.

2. světová válka plynové potrubí zničila.

2. světová válka plynové potrubí zničila.

V roce 1970 je spotřeba svítiplynu tak vysoká, že se přechází na zemní plyn. Poslední plynové pouliční lampy na Hradčanském náměstí jsou v roce 1985 nahrazeny lampami elektrickými. V roce 2002 se ovšem historické centrum Prahy vrací k plynovému osvětlení a v roce 2014 Pražská plynárenská opět přechází pod město a vše se vrací ke svým kořenům.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:52 30. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Haha
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5


Komentáře

Expres.cz