Jste součástí „pražské kavárny“? 15 otázek expresního rychlotestu vám napoví!

Označení „pražská kavárna“ se ve slovníku některých politiků či dokonce pouhých úředníků objevuje poměrně často. A i když většina občanů tuší, že to asi neznamená nic hezkého, není úplně jasné, kdo do této nebezpečné skupiny lotrů patří.

I když termín nevymyslel, tak ho notně zpopularizoval prezident Miloš Zeman, který jako členy „pražské kavárny“ vnímá frustrované, neúspěšné a zlé občany, nejčastěji bývalé politiky, ale také intelektuály, vzdělance nebo umělce. Jejich hlavní problém prý spočívá v touze dosáhnout své někdejší ztracené moci a oblíbenosti, ale je to cíl nedosažitelný, tak alespoň škodí zdravé části společnosti.

Vypadá to sice, že „pražská kavárna“ žije pouze v Praze, ale její zvláštností je také to, že se její výhonky vyskytují ve všech velkých městech. Tento bohapustý velkoměstský nešvar se drží v povědomí společnosti zuby nehty a brání všemu ušlechtilému, co žije v srdcích dolních deseti milionů, aby vykvetlo jako ty tři růže u Hradce.

Možná jste četli nebo viděli filmové zpracování románu Philipa K. Dicka Blade Runner. Lovec replikantů Deckard to měl relativně jednoduché. Na základě sofistikovaného sledu otázek a zkoumání očních reflexů zjistil, zda má co do činění s nebezpečnou imitací lidské bytosti, nebo skutečným člověkem. Ale dokázal by rozpoznat příslušníka nenáviděné „pražské kavárny? Asi těžko.

Protože víme, že je řada našich čtenářů sužována nejistotou, zda již nebyla nakažena zhoubným působením tohoto proklatého spolku, připravili jsme pro vás neméně sofistikovaný soubor patnácti dotazů. Na základě převažujících kladných či záporných odpovědí zjistíte, jak na tom se svou orientací jste.

1. Úvodem se nelze nezeptat – chodíte do kavárny alespoň jednou měsíčně?
2. Je vyšší vzdělání předpokladem ke kvalitněji utvářeným názorům a neznalost a nevzdělanost kořenem neutěšené politické situace v ČR?
3. Cítíte se jako privilegovaný snob s nevelkými životními zkušenostmi?
4. Máte rádi Václava Havla? Žije ve vás „pravdoláskař“?
5. Dokážete se ztotožnit s médii, která kritizují prezidenta nebo praktiky Hradu?
6.
Inklinujete k umění a intelektuálním oborům?
7. Jste pro osvobození Tibetu z nadvlády čínské okupační správy?
8. Máte pocit, že váš pohled na domácí a zahraniční události je ucelenější a objektivnější než názor zemědělce Jožina z Horní Dolní?
9. Myslíte si, že je Jiří Ovčáček demagog?
10. Je Praha nejlepší místo k životu?
11. Je prezident zdravotně nezpůsobilý vykonávat svůj úřad?
12.
Líbí se vám švihácký módní styl poslance Dominika Feriho?
13. Myslíte, že volit Miloše Zemana je nerozum?
14. Necháte se ovlivnit názory umělců?
15. Upřednostňujete vládu elit před přímou demokracií?

Pokud ve vašich odpovědích převládá ANO, je to zlé! Jste zcela jistě „pražské kavárně“ přinejmenším nakloněni a měli byste se nad sebou zamyslet či navštívit odborníka.

Pakliže převládá odpověď NE, můžete naopak slavit. Patříte mezi dolních deset milionů lidí, kteří si žádnými elitami nenechají diktovat a raději se spolehnou na prověřené vůdce.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:51 pondělí 28. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • 174
  • 158
  • 47
  • 25
  • 14
  • 9