Londýnský mrakodrap byl obložen vysoce hořlavým materiálem

Dvacet čtyři pater v plamenech včera v Londýně stálo prokazatelně život sedmnácti lidí a podle záchranářů je stále nespočet mrtvých uvnitř budovy. Z šesti set rezidentů bylo sedmdesát devět ošetřeno v nemocnici, z toho osmnáct je v kritickém stavu a bojuje o své životy. Naprosto šokující je informace agentury AP, která říká, že celý dům byl před nedávnem opatřen vysoce hořlavými komponenty.

V roce 2015 byl londýnský mrakodrap Grenfell Tower rekonstruován. Kdyby se tak nestalo, mohlo být ohnivé peklo o mnoho mírnější. A to proto, že vnější fasády domu byly nově obloženy materiály, které se už v minulosti staly terčem kritiky bezpečnostních techniků.

Plášť domu byl zhotoven z komponentů značky Reynobond, které sestávají ze dvou hliníkových plechů. Ty mají mezi sebou polyetylenovou výplň, izolačně jsou velmi funkční, ale jinak jde o mimořádně hořlavý plast. Přitom už v minulosti se prokázalo, jakou spoušť při podobných požárech užití tohoto materiálu působí.

Vezmeme-li v úvahu, že v domě selhala i protipožární signalizace a řada obyvatel domu byla zachráněna jen náhodou díky aktivitě sousedů, jde o nepochopitelné zanedbání bezpečnostních směrnic. A to přesto, že nájemníci na údajnou nefunkčnost protipožárních systémů upozorňovali.

V samotném Londýně se nachází další desítky výškových budov, které mají obdobné kovoplastové obložení. Přitom by bylo mnohem efektivnější použít nikoliv s plastovým, ale minerálním jádrem, aby se škody během případného požáru minimalizovaly.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:51 pátek 13. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 11
  • 9
  • 8
  • 8
  • 8