V Makově hořel sklad, kde bylo 600 tun sena a dusíkaté hnojivo

  •   17:34
  • diskuse

Požár skladu sena v Makově u Jistebnice na Táborsku. | foto: HZS Jihočeského kraje

Požár skladu sena likvidovali minulý pátek hasiči na Táborsku. Kromě suché trávy v budově objevili tunu dusíkatých hnojiv, takže museli zasahovat v dýchacích přístrojích. Příčina požáru ani škoda zatím nejsou známé.

První hasiči vyrazili k požáru v Makově, který patří pod Jistebnici, ve čtyři hodiny ráno. Byli to profesionálové z Tábora, kteří měli s sebou i výškovou techniku, a jako posilové jednotky pak dobrovolní hasiči z Jistebnice, Opařan, Chyšek – Květuše a Chotovin.„Požár zasáhl přibližně 600 tun uskladněného sena. V blízké Vlásenici hasiči zřídili čerpací stanoviště, odkud pak cisterny vozily vodu na požářiště,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V půl šesté začal nakladač vyvážet zasažené seno, za hodinu se přidal druhý a pak i třetí. Hasiči je pak venku prolévali vodou.

Krátce před devátou hodinou hasiči objevili ve skladu větší množství dusíkatých hnojiv. Jednalo se pravděpodobně o tunu ledku.

Hasební práce byly pozastaveny, byl kontaktován příslušník chemické služby z krajského ředitelství hasičů, se kterým byla situace konzultována. Výsledkem bylo, že hasiči museli pokračovat v dýchací technice.

„Okolo půl desáté dopoledne celý zásah zkomplikoval požár jednoho z nakladačů. Tomu začal hořet po technické závadě motor, hasiči na jeho uhašení použili několik přenosných hasicích přístrojů,“ upřesnila Matějů.

V průběhu zásahu museli hasiči dále řešit únik kontaminované vody, která vytékala do kanalizace. Z táborské stanice si proto velitel zásahu vyžádal dovoz kanalizačních ucpávek.

Vzhledem k množství sena a rozsahu požáru byla na místo přivolána těžká technika hasičů ze Zbiroha.

Ve čtvrt na sedm večer bylo všechno seno ze skladu vyvezeno a hasiči dohašovali poslední ohniska. Přibližně o hodinu později byl objekt předán Policii ČR k zajištění.

Hasiči areál definitivně opustili až v sobotu v poledne.
Krátce před 16. hodinou však do Makova znovu vrátila dobrovolná jednotka z Jistebnice, která prolévala vodou znovu doutnající ohnisko.

Zatím není známa ani výše škody, ani příčina vzniku požáru.

Fotogalerie

Komentáře