Oblíbené dobroty: Tohle jsme milovali za totáče a stále se to vyrábí!

Někomu o nich vyprávěli jen rodiče a někdo si je pamatuje ze svého dětství. Řeč je o zázracích potravinového průmyslu, které se začaly vyrábět v dřevních dobách minulého politického režimu a na pultech supermarketů je najdeme stále! Které pochoutky jsme si tolik oblíbili, že se po nich můžeme utlouct ještě dnes?

1.Polárkáč

Dříve se prodával v plastikovém kalíšku, dnes jej známe spíše jako zmrzlinový dort ve vaničce. Ať tak nebo tak, stále ještě se prodává a je poměrně oblíbený, ačkoli vám ho dnes nejspíš koupí babička nebo tetička, když přijedete na návštěvu. Ještě větší oblibě se těší další zmrzlina - nanuk Míša, který se také začal vyrábět minimálně za krále Klacka!Socialistické mňamky

2.Jesenka

Jesenka, aneb kondenzované mléko v tubě, která je právě tak velká, abyste ji celou vycucali večer u televize, až budete zahánět krizi u romantického filmu! Kdo by ji neznal? Tento lepkavý balzám na nervy se vyrábí již dlouhá léta. Podobně je na tom ostatně také plechovka Salko, oblíbená přísada do mnoha šíleně sladkých dezertů.

Socialistické mňamky

3.Sunar

Spása všech pracujících matek, kterých bylo za socíku požehnaně. Nejen, že k němu většina z nás má přímo citový vztah z dětství, mnozí na něm ujíždějí ještě dnes a pojídají ho po lžičkách přímo z krabice. A kdo tvrdí, že to nikdy nezkusil, ten to dělá dodnes.

Socialistické mňamky

4.Horalky a Tatranky

Do kapsy každého správného pionýra patří Tatranka či Horalka, která se hodí jako ideální svačinka na procházku do lesa. Tento zvyk se udržel až do dneška - na základce je to velmi častá sváča dětí školou povinných, a to i přesto, že nová pamlsková vyhláška před podobnými pochoutkami varuje se vztyčeným prstem.

Tatranky.

5.Vegeta

Jako dítě měl pravděpodobně každý období, kdy neskutečně toužil po barevném prášku, nasypaném hojně do polévky, případně rovnou na chleba. Co na tom, že nás maminky strašily, že nám to vypálí chuťové buňky? Tato glutamátová bomba se k nám začala původně dovážet z Jugošky a v našich kredencích už zůstala - hned vedle maggi a bujónové kostky.

Socialistické mňamky

6.Granko

Kdo nezná Granko, asi pravděpodobně strávil uplynulé století na jiné planetě. Sladké kakaové hrudky, které se v mléce rozpustí a posílají tak škraloupy na domácím kakajíčku do věčných lovišť, se u nás začaly vyrábět poté, co české hospodyňky zatoužily po západních rozpustných nápojích. A byla to skvělá volba, protože Granko milujeme dodnes.

Socialistické mňamky

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 15. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  85
 • Haha
  21
 • Tvl
  17
 • Cože
  15
 • Trapas
  14
 • Sladký
  10


Komentáře