Vysilující boj s požárem: Galerie londýnských hasičů, kteří na zemi sbírají síly

  •   12:53
  • diskuse

Na místě zasahovalo na 200 hasičů. | foto: reprofoto Twitter

Noční požár obytné výškové budovy ve čtvrti White City má na svědomí už na 50 zraněných lidí a 6 mrtvých, podle předpovědí ale tato čísla nejsou ještě u konce. Požár začal ve druhém poschodí někdy po druhé hodině ráno a stále ještě není uhašen. Na místě zasahuje na 20 záchranných jednotek.

Výšková budova Grenfell Tower má 27 pater a v době požáru, který nastal v noci z úterý na středu, se v něm mohlo pohybovat až dvě stě lidí.Přestože příčina ohnivého pekla není zatím oficiálně potvrzena, nejspíš se jednalo o elektrický zkrat u lednice. Mnohem závažnější jsou ale svědectví lidí, kteří tvrdí, že budova měla nedostatečný poplašný systém.

Noční oheň nikoho nevzbudil včas, protože chyběl protipožární alarm, obyvatelé se tedy probudili až do tragického okamžiku, kdy oheň zachvátil celou budou. Lidé vybíhali ven a bušili svým sousedům na dveře.

Obytný věžák v plamenech.

Obytný věžák v plamenech.

Tragédie má již šest obětí a na padesát zraněných, na místě zasahuje na 200 hasičů a další záchranné složky. Podle svědků lidé dokonce z horních pater skákali z oken vstříc smrti, někteří lezli po prostěradlech.

V domě zoufale volaly o pomoc i děti, které svítily mobily a čekaly na pomoc hasičů. Ti se živlem bojují dosud, požár stále není zcela zlikvidován.

Některá gesta jsou jasná na první pohled.

Některá gesta jsou jasná na první pohled.

Záchrana životů je neskutečně vyčerpávající i pro ty, kteří své životy nasazují pro druhé. Britské deníky si všímají i na smrt znavených hasičů, kteří odpočívají tam, kde je zrovna místo, na chodníku, na vydusané trávě, záchranáři jim nosí kyslík, kávu a vodu.

Boj s ohněm vyčerpává, unavení hasiči odpočívají na chodníku.

Boj s ohněm vyčerpává, unavení hasiči odpočívají na chodníku.

Noční požár londýnského věžáku až příliš připomíná kultovní katastrofickou klasiku Skleněné peklo, kde na jeho konci velitel hasičů v podání Steva McQueena pronáší směrem k architektovi Paulu Newmanovi legendární větu: „Mrtvých není ani dvě stě. Ale přijde den a v takové pasti zahynou tisíce lidí. A my bude polykat kouř a vynášet mrtvé, dokud se nás nezeptáte, jak stavět.“

Na místě zasahovalo na 20 jednotek záchranného systému, 200 hasičů a 40 hasičských vozů.

Na místě zasahovalo na 20 jednotek záchranného systému, 200 hasičů a 40 hasičských vozů.

Na fotky vyčerpaných hrdinů se můžete podívat v galerii.

Fotogalerie

Komentáře