Už čtyři roky je devítiletá Češka unesená v Tunisu, navrátit matce ji má i „polský Rambo“

Polský Rambo | foto: Koláž Expres

Soukromí detektivové se neobjevují jen ve filmech, jsou to skuteční lidé a žijí mezi námi. Jedním z nich je i Krzysztof Rutkowski, přezdívaný kvůli svým nekompromisním a neobvyklým metodám „Polský Rambo“. A právě toho požádal o pomoc dědeček unesené české holčičky, kterou před několika lety unesl do Tunisu její otec.

Sofii Slitiové, která se narodila v Ostravě, je dnes 9 let. Její rodina s ní však již dlouho není v kontaktu, protože v roce 2013 ji o prázdninách pod záminkou návštěvy příbuzných unesl do Tunisu její vlastní otec. Stalo se tak pravděpodobně v důsledku vleklých sporů mezi rodiči děvčete, kteří se rozvedli za nepříliš pěkných okolností, v nichž figurovalo dokonce domácí násilí.Přestože matka dívky pochopitelně neprodleně celou věc oznámila policii, dodnes nedostala žádnou informaci o tom, jak celé pátrání pokračuje, či zda již bylo uzavřeno. Prakticky není vůbec zřejmé, zda policie v této věci vyvíjí nějakou iniciativu.

Sofie Slitiová

Sofie Slitiová

Na otce malé Sofie, Zijada Slitiho (42) je vydán mezinárodní zatykač, který je však bohužel platný pouze pro Evropu, tím pádem policie v Tunisu nemá důvod jej zatknout. A dědečkovi malé slečny došla trpělivost, obrátil se proto na polského soukromého detektiva Krzysztofa Rutkowského, přezdívaného „Polský Rambo“.

Ten je znám tím, že pomohl dostat zpět k rodinám již několik unesených dětí.

„Naše kancelář české policii ukázala a předala podklady včetně map a GPS souřadnic domu, kde Sofie a její otec žijí. Čeští policisté by měli požádat o mezinárodní zatykač a Interpol by pak neměl mít problém dítě najít a převzít, protože Tunisko i SAE s ním běžně spolupracují,“ řekl v úterý Rutkowski.

Dále navrhl i další postup pro navrácení dívky k matce, které jí soud v Čechách svěřil do péče již v roce 2013, kdy se její rodiče rozvedli. „Pokud policie vydá zatykač přes Interpol, pak není problém otce zatknout. Doprovodili bychom je i na místo a dítě by si pak mohla převzít přímo tam jeho matka. Ano, mohli bychom teď s dědečkem odjet do Tuniska a dítě sebrat, jenže nechceme ho vzít silou a způsobit mu trauma, nebylo by to dobré pro Sofiinu psychiku.“

Jediný problém spatřuje Rutkowski v tom, že Sofie již za dobu, kterou strávila s otcem v Tunisku, zapomněla mluvit česky. K tomu došlo proto, že otec bránil jakémukoliv kontaktu s matkou a telefony od ní rovnou vypínal. Jednou se však stalo, že telefon zvedla Sofie a nikoli on, vlastní matce ale holčička i přes všechnu snahu vůbec nerozuměla.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:40 16. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Tvl
  6


Komentáře