Piráti jsou třetí, ale ruku na srdce znáte jejich program? Tady jsou jejich špeky

Pirátská strana je třetí nejsilnější strana v Česku. Jsou ale současně obviňováni, že moc nemají úctu k soukromému vlastnictví, mají rádi drogy a celkově jde o stranu s nejasnými postoji k mnoha zásadním věcem. Tady je sedm bodů z programu, které byste rozhodně měli znát.


Zisky firem mají zůstat v České republice

Tady by si Piráti mohli notovat například s Tomiem Okamurou. Prosazují stejně jako SPD, aby zisky zůstaly u nás. Ovšem ne tak tvrdou metodou jako okamurovci. Chtějí firmy více zdanit a celkově je motivovat k tomu, aby zisky nevyváděly. Jak tato motivace bude vypadat, se v programu bohužel nepíše. Zatím se to nikde na světě nepodařilo, tak třeba na to mají piráti nějaký tajný recept.

Tráva bude legální

Tohle asi nikoho nepřekvapí. Piráti chtějí zlegalizovat, ale také zdanit prodej konopí. Do rozpočtu to podle jejich odhadů přinese 3,2 miliardy korun. Stát zbohatne a skončí kriminalizace uživatelů i pěstitelů marihuany. Černý trh s touto drogou se tím pádem rozpadne. Tak zahulíme a uvidíme, co z toho nakonec bude.

Nové aplikace bude muset zvládnout napřed ministr

V programu Pirátů je pochopitelně velký důraz kladen na nové technologie, digitalizaci státní správy, využívání internetu. To je nepochybně v pořádku. Zajímavý je například bod, kde se říká, že každá nová služba bude spuštěna teprve poté, co ji osobně zvládne ovládat ministr resortu. To by za předchozích vlád zřejmě vedlo k tomu, že by se nespustilo nic. Jinak pokud chcete vidět, jak to má v moderním státě vypadat, zajeďte do Estonska, které je pro piráty vzorem.

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš

OSA skončí

V dodržování autorských práv nastanou, pokud by se toho chopili Piráti, velké změny. Jednou z těch, které jsou nepochybně pozitivní, je konec Ochranného svazu autorského (OSA), neblaze známého vybíráním poplatků za puštěná rádia v hospodě nebo ve výtahu. Zkrátí se také tzv. copyright ze současných 14 let (s možností prodloužit na dvojnásobek) na nějakou podstatně kratší dobu. Pokud tedy jste autor nějakého hitu, asi nebudete skalním fanouškem Pirátů.

Nová legislativa pro Airbnb a spol.

Piráti reagují na trend sdílené ekonomiky, jako jsou služby Uber nebo Airbnb. S těmi si zatím státní správa ani zákonodárci nevědí příliš rady. Piráti hodlají předložit moderní legislativu v této oblasti. Bohužel nespecifikují, jak bude vypadat, půjde pravděpodobně o nějakou formu regulace a zdanění. A to je asi jediná smysluplná cesta, pokud nechceme mít v našich městech nekonečné bitky taxikářů a řidičů Uberu.

Na robotizaci vyděláme

Piráti si uvědomují, že robotizace může připravit mnoho obyvatel naší velkomontovny o práci. Právě proto připravují zákony, které by nás na dobu robotizace připravily, a navíc abychom na ní vydělali. Takže i roboty čekají vyšší daně.

Dopluje Ivan Bartoš se svými piráty do Poslanecké sněmovny?

Dopluje Ivan Bartoš se svými piráty do Poslanecké sněmovny?

Konec soudního ping-pongu

Poměrně skrytá v mnohabodové sekci týkající se justice je zásadní změna celého soudního řízení. Piráti chtějí, aby odvolací soud nevracel v případě nesouhlasu s rozsudkem případ zpět k dořešení nižší instanci, ale sám chybu napravil, případ dořešil a vynesl rozsudek. Kdyby to tak fungovalo, tak by takový David Rath už nejspíš dávno seděl v base. Tady jednoznačně palec nahoru.

Konec úplatků od farmaceutických firem

Piráti chtějí zatočit s korupcí v lékařství, především u lékařů, kteří předepisují drahé léky a inkasují za to pak provize a další benefity od farmaceutických společností. To je také věc, která tu už měla být dávno. Mezi zdravotními pojišťovnami má být konkurence, takže každá může mít různou výši spoluúčasti a poskytovaných služeb. I tohle tady už mělo být dávno. Summa summarum, nápady dobré, ale kdo je bude prosazovat? Ruku na srdce, kolik pirátů mimo Ivana Bartoše znáte?

Fotogalerie

Komentáře