Bratr ministra a arabista Pelikán: Sarin jsem neviděl, všechno mohlo být jinak

Bratr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a arabista Petr Pelikán se svěřil s tím, že se obává, že chemický útok v Idlíbu nebude nikdy vyšetřen. A dodává, že vlastně všechno mohlo být jinak, sarin prý na záběrech televizí neviděl.

Vyšetřování útoku v Idlíbu se podle Pelikána protáhne, protože je potřeba sebrat a analyzovat vzorky a provést spoustu dalších úkonů. Žádné vyšetřování zatím ale neproběhlo, přesto Američané už na Sýrii zaútočili. „Nevychází jako pravděpodobné, že byla americká reakce založena na spolehlivé znalosti faktů,“ říká Pelikán v rozhovoru pro Parlamentní listy, podle kterého teď už Amerika nemůže couvnout, jelikož už konala. Stejně tak ale hned přišli s vysvětlením Rusové a ti rovněž nemají žádná fakta, takže se člověk prostě musí rozhodnout, komu bude věřit.

„Netvrdím tedy ani, že v Idlíbu došlo k náletu syrské armády za použití chemických zbraní, ani že bylo vybombardováno skladiště chemických zbraní povstalců. Nevím to. Ale odmítám se bez důkazů přiklonit k jakémukoliv závěru. A obávám se, že teď už budou důkazy předkládány a možná dokonce falšovány zúčastněnými stranami, účelově, jen aby podpořily jejich verzi. Proto jsem řekl, že teď už se pravdu asi nikdy nedozvíme a incident se už nikdy nevyšetří,“ myslí si Pelikán.

K samotnému útoku sarinem pak říká toto: „Nicméně, když si porovnáte jen běžně dostupné informace o klinických příznacích otravy sarinem s tím, co ukazovalo těch několik záběrů přinesených agenturami, příliš se neshodují.“ Hned ale dodává, že to mohlo být i tím, že lidé zasaženi sarinem jednoduše nebyli v záběru.

Sýrie se rozpadne na malé celky

Samotnou budoucnost Sýrie vidí Pelikán černě. Alavitům hrozí v případě porážky Asada vyvraždění.

„Velká část ozbrojené opozice deklaruje ustavení sunnitského islámského řádu jako základ svého boje. Jestliže se oprávněně strachujeme například o osud křesťanů a Jezídů v Iráku a viděli jsme už mnohokrát, čemu byli vystaveni, Alavité by byli v Sýrii prvním terčem,“ tvrdí Pelikán. Alavité jsou skutečně spjati doslova bytostně s Asadem, a pokud by prohrál, nečekalo by je nic dobrého, v tom má Pelikán nepochybně pravdu. Sýrii každopádně podle něj čeká pozvolný rozklad na samostatné části.

„Stále více se tak vytvářejí oblasti s obyvatelstvem sjednocovaným podle nějakého jiného principu než na základě syrského občanství – sunnitské oblasti, šíitské oblasti, kurdské oblasti... Každá je podporována jinou zahraniční silou. Logicky to zatím vypadá spíše na vývoj směřující k nějakému modelu, jakým je třeba irácký Kurdistán – územím, jež sice nemají vlastní křeslo v OSN, ale centrální moc v nich nemá téměř žádný vliv,“ uzavírá Pelikán.

Sýrie se tak bude dále drobit, štěpit a je otázka, kde se tento proces nakonec zastaví.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:23 pátek 18. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 11
  • 10
  • 9
  • 6
  • 4