„Nahrané video? Tomu se musím smát,“ komentuje reakce na rvačku Petr Mach

Hvězdou politického videa se o víkendu stal předseda Svobodných Petr Mach během předvolební akce v pražských Letenských sadech. U stánku, kde politik diskutoval s veřejností, došlo ke slovnímu napadení dobrovolnice nerudným spoluobčanem. Následně došlo ke strkanici, z níž předseda Mach vyšel vítězně, když uštědřil agresorovi štulec. Jenže autenticitu útoku začali okamžitě lidé na sociálních sítích zpochybňovat. Pro Expres.cz se k situaci vyjádřil sám hlavní aktér.

Záběry z odvrácení útoku na dobrovolnici Svobodných a Petra Macha vůči agresorovi řeší celý český internet. Když sprostě nadávající muž praští do koše, u něhož stojí dívka, zjeví se před ním předseda Svobodných, hbitě vykryje vedenou ránu spoluobčana a ještě ho účinně zpacifikuje.Zatímco na Machovu hlavu jedni pějí chválu, skeptici se domnívají, že jde pouze o sehranou scénku sloužící ke zviditelnění politické strany krátce před volbami. Proto jsme šéfa Svobodných požádali o vyjádření k tomu, co se stalo, a také co říká na obvinění, že jde o sehraný podvrh.

„Přijde mi komické, že najednou všichni experti na bojové umění rozebírají to video. Já sám jsem to také viděl, někdo dělal i zpomalené záběry. Někteří to komentují, že ten Mach musí být machr na bojová umění, jiní zase, že je to sehrané. Já se tomu musím usmívat,“ komentuje mimo jiné i mínění instruktora sebeobrany Pavla Strouhala.

Tomu jsme video zaslali k posouzení a Pavel Strouhal, instruktor obranného systému kalah, také projevil jisté pochybnosti o autenticitě rvačky.

Podle Petra Macha jdou veškeré spekulace o sehrané scéně na vrub předvolebního boje.

„Nějací naši odpůrci možná to video sdíleli s tím, že mě tam ukážou jako rváče, a když měli pocit, že mě to ukazuje v dobrém světle, tak spřádají teorie, že je to nahrané. Na internetu teď zuří politický boj,“ domnívá se několik dní před volbami lídr pravicové partaje a popisuje situaci ze svého pohledu.

„Chci jenom říct, že to nahrané nebylo, já jsem na tom videu toho člověka neudeřil pěstí, ono to tam z toho možná nějak vyplývá nebo to tak vypadá, ale já jsem ho spíš odstrčil. Seběhlo se to takhle rychle, podle mě by většina lidí na mém místě reagovala dost podobně nebo stejně. Byla to strkanice a já jsem reagoval impulzivně. Tam probíhala nějaká hádka a já viděl tu holku, jak klopýtla, a toho člověka, co na ni útočil. Nechtěl jsem se s ním prát, spíš zjistit, co se tam děje, aby v tom ta dívka nebyla sama, a pak se to seběhlo takhle, jak to všichni viděli,“ říká o celém incidentu Petr Mach.

Celá záležitost je prý spíše výjimečná a po dobu kontaktní kampaně k ničemu podobnému dosud nedošlo, Svobodní se nesetkali ani se slovní agresivitou. Také politickou objednávku Petr Mach spíše vylučuje: „Ani mi nepřišlo, že by ten člověk náležel k nějaké politické straně. Ty nadávky, co tam vedl, byly dost obecné povahy.“

Fotogalerie

Komentáře