Petr Fiala: Mým národům! Koňská dávka optimismu a pozérství

Před rokem Petr Fiala odmítl jednat s vítězným hnutím ANO, dnes mu to stejné vadí. | foto: ČTK

Současný předseda ODS Petr Fiala hýří sebevědomím. Po výroku, že po příštích volbách by ODS mohla sestavovat vládu, přišel s dalším odvážným receptem na růst voličské podpory: Doba jednoduchých hesel a slibů v politice je údajně pryč. Voliči prý nechtějí jedno řešení a ODS se v popularitě postupně přibližuje hnutí ANO. Zásadní problém však je, že pod Fialovým vedením je současná ODS poměrně nečitelná a panuje v ní řada protichůdných programových i personálních tendencí. A na lídra politické scény vedeného premiérem Andrejem Babišem strana ztrácí 15 až 20 procent.

Petr Fiala chce být spasitelem strany, která se po pádu premiéra Petra Nečase málem sesypala a poroučela do propadliště politických dějin. Vrcholnou satisfakcí by pro současného šéfa ODS bylo, kdyby dosáhl triumfu, kterým se ve své době mohl pochlubit zakladatel a dlouholetý předseda Václav Klaus.

Fiala po nedávném vítězném tažení v senátních volbách propadl euforii a se svojí stranou se již vidí před branami Strakovky – se svými pocity se svěřil v rozhovoru pro portál iDNES.cz. Kromě koňské dávky optimismu a pozérství současného předsedy ODS ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by strana mohla za tři roky skutečně sestavovat vládu.

ODS nelze upřít letošní úspěch v senátních volbách, ty sněmovní však jsou a budou o něčem jiném. Pokud si navíc voliči vzpomenou na bažiny, ze kterých Klaus stranu tahal po krizi a vnitrostranickém puči na sklonku devadesátých let, tak i v nejhubenějších letech dosahoval výsledku kolem 25 % voličské přízně. O tom se Fialovi může zatím jen zdát a za úspěch v nedávných volbách do Senátu by měl poděkovat spíše osobnostem, jež se vymykají stranickému průměru a dokázaly uspět ve svých regionech.

Průzkumy: Podpora ODS výrazně neroste

Fiala se zároveň podivuje nad tím, proč několik průzkumů přináší takové rozdíly v preferencích. Důvod je ten, že současná ODS není příliš čitelná a přesvědčivá, voličská podpora je tedy poměrně vlažná a vykazuje rozdíly. Pod Fialovým vedením ODS posbírala voliče spíše od TOP 09 s tím, že pod vlajkou Antibabiš už není kde příliš brát.

Fiala sebevědomě prohlašuje, že se dvě nejsilnější opoziční strany, ODS a Piráti, přibližují hnutí ANO. Realita je taková, že zatím se strany přibližují spíše ve svém součtu, nikoliv samostatně. Na dýchání na záda současnému premiérovi to zatím nevypadá a Babiš na dostřel je stále spíše zbožným přáním než skutečností.

Hlavní téma stále Antibabiš

Takovou ideovou a programovou nálož, jakou byl ODS schopen vehnat do žil v minulosti Václav Klaus, současný předseda může nabídnout jen těžko. Pro případné vítězství ale ODS musí být daleko více programově pestrá a hlavně dát prostor vyrůst dalším osobnostem, kterým mnohem více než Fialovi nechybí politická odvaha a schopnost formulovat jasné postoje.

Fiala říká, že voliči nechtějí jeden pohled a jedno řešení a že doba jednoduchých hesel skončila. Je to ale právě ODS, která jednoduché heslo Antibabiš neustále recykluje. Frontální útoky na Andreje Babiše přitom nepřinášejí do politické debaty nic zásadně nového a neodlišují ODS ani od politických trpaslíků, kteří budou v příštích volbách zápasit o samotné politické přežití.

Být mistrem politické údržby není totéž jako být lídrem směřujícím k vítěznému tažení. ODS navíc měla historicky hned několik premiérů a dost času dotáhnout mnohé ze slibů, s nimiž nyní přichází. Voliči tak nemají příliš důvodů věřit, že to bude právě – stále poněkud zapouzdřená – ODS, která bude schopná je naplnit.

Politika současné vlády je podle Fialy mdlá, nevýrazná a bez ambicí. Jenomže přesně takhle působí spíše současná ODS pod jeho vedením. Strašení Babišem ani extremisty napravo i nalevo nezabírá a ODS si bude muset najít témata, která osloví nové voliče. Zatím to ale nevypadá, že by se jí to pod vedením současného předsedy příliš dařilo.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat