Hysterie kolem psa Barta: „Je to pohádka pro dospělé,“ vysvětluje psycholog

Border teriér Bart celou anabázi odnesl vyraženým zubem. | foto: Týdeník policie

Možná jste také zaregistrovali tklivý a napínavý příběh záchrany border teriéra z liščí nory. Ono by bylo spíš zvláštní, kdyby ne. Veškerá jinak „seriózní“ internetová média o nalezení živého psíka informovala mezi nejdůležitějšími zprávami dne. Bartovi se dostalo prostoru i v televizi, lidé plakali dojetím a štěstím. Co se to tady děje, ptáte se? My také a otázku jsme položili odborníkovi.

Možná přemrštěné až hysterické rekce spustila nejen na sociálních sítích zpráva, že se po více než dvou týdnech marných bojů o život teriéra v liščí noře ukázalo zvíře na světě.Dojaté komentáře zaplavily mediální prostor a člověk se musí zamyslet. Málokterá zpráva týkající se současných závažných témat vyvolala v letní sezóně takový ohlas. Konkurovat snad mohou jen burkiny v Čestlicích a smrtelná autonehoda v přímém přenosu na Facebooku.

„Tady se mísí několik fenoménů dohromady,“ okomentoval celý psí humbuk pro Expres klinický psycholog Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl. „Jednak lidi dokážou sledovat osudy různých zvířat v potížích. To tady v historii už bylo, například při velkých povodních v roce 2002 byla spousta lidí extrémně postižených, ale jedna z velkých sledovaných věcí byl lachtan, co vyplaval ze zoo až do Německa, kde bohužel uhynul. Bylo to velmi sledované i ve zprávách, přitom mnoho lidí přišlo o domácnosti.“

Na události se zvířecími aktéry v hlavní roli jsme citliví a Jan Kulhánek vysvětluje proč. „Na zvláštní osudy zvířat, za kterými je nějaký příběh, s nímž se dá identifikovat, lidé reagují. Jako lidé máme schopnost se identifikovat, tzn. představit si, jako bychom to byli my. A kupodivu nám to jde líp s dětmi a zvířaty než s dospělými, i když hrdinové také existují,“ říká odborník na lidskou duši a dodává: „Stává se z toho hrdinský příběh, je to identifikace s hrdinou.“

Druhý fenomén vidí Kulhánek v prostém faktu, že jsou prázdniny, je málo témat – tzv. okurková sezóna – a lidé na dovolených mají více času sledovat virály a sociální sítě. Třetím fenoménem je síla médií.

Je vidět, jak média dokážou sama o sobě vytvořit událost z něčeho, co událost je, ale čím víc se o něčem píše, tím víc se to stává důležitým,“ objasňuje Kulhánek.

„Třeba zprávy o neštěstí v cizině, například v Sýrii, tak tím jsou lidé přesycení a už to ani nechtějí číst. Tahle věc je méně ohrožující, a když to má dobrý konec, tak je to ideální. Pohádka pro dospělé, kde si lidé odžijí strach, nejistotu, boj o život a nakonec dobrý konec,“ glosuje události kolem border teriéra Barta Jan Kulhánek.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:39 17. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  52
 • Trapas
  27
 • Tvl
  20
 • Haha
  15
 • Sladký
  14
 • Cože
  10


Komentáře

Expres.cz