Záhada za 800 milionů. Proč Schicka obdivují a v reprezentaci je nulový?

  •   11:34
  • diskuse

Patrik Schick je hvězdou italské ligy, ale v národním týmu zatím nezáří. | foto: Profimedia.cz

Velký Juventus, finalista Ligy mistrů, za něj vysází 800 milionů korun. Za kluka z Prahy. Jedenadvacetiletý fotbalista Patrik Schick je světovou kometou, jenže v národním mužstvu to vůbec nepotvrzuje.

Minulou sezonu kopal v Bohemce, neměl na to (aspoň podle trenérů), aby se prosadil v týmu pražské Sparty. Bylo to asi logické, vždyť útočníkem číslo 1 byl v tu dobu bez debat matador a superstřelec David Lafata.Patrik Schick zatím v reprezentaci nehraje tak dobře jako v dresu Janova.

Patrik Schick zatím v reprezentaci nehraje tak dobře jako v dresu Janova.

Proto mazal Patrik Schick na hostování do Vršovic. Tady se vykopal, i když začátek neměl rozhodně jednoduchý. Spoluhráč Daniel Krch o něm pochyboval. „Nevypadalo to na nic velkého,” nechal se slyšet.

Postupně musel svá slova obrousit, už minulé jaro Schick válel. V létě se měl vrátit do Sparty, jenže Sampdoria Janov za něj poslala do Prahy 100 milionů. Pěkná sumička za dvacetiletého cucáka.

Jenže vyplatila se - během jediné sezony se Schick ukázal. V italské lize, v jedné z pěti elitních soutěží světa, dal jedenáct gólů. Na jaře odmítl podepsat s Janovem novou a patřičně vylepšenou smlouvu a místo toho se rozhodl pro krok do velkého (tedy ještě většího) světa.

Juventus je klasa, proto vyhrál boj s dalšími kluby. Na Schicka se však ptal skoro každý, kdo má peníze: Arsenal, Dortmund, Monaco, Chelsea...

Proto čeští fanoušci zbystřili. Ha, máme novou hvězdu, reprezentaci bude líp. Ale Schick v nejcennějším dresu nezáří. Zatím dal v pěti vystoupeních jeden gól, minulý červen v přípravném duelu se slabou Maltou zvyšoval na 6:0.

Na podzim měl být hlavní silou v domácím utkání s Ázerbajdžánem v kvalifikaci mistrovství světa, ale zápas se mu nepovedl. Excelentní to nebylo ani teď v přípravě v Belgii, kde dostal šanci v základní sestavě. „Nebylo to ono,” zhodnotil kouč Karel Jarolím a v Norsku, kde šlo o body do kvalifikace, nechal Schicka na lavičce.

Do arény ho vpustil až po hodině, kdy byli Češi v herní depresi. Mladík nemohl se zápase nic udělat, nedostal k tomu šanci. Schick měl jít na hřiště mnohem dřív. Takového druhého útočníka - byť zatím sbírá zkušenosti - Česko nemá. Je hazard nechat ho sedět v koutě.

Druhý nejdražší

Přestup za téměř 800 milionů korun by z Schicka udělal druhého nejdražšího hráče české historie. Víc stál jen Pavel Nedvěd. V roce 2001 ho právě Juventus koupil z Lazia Řím za zhruba 1,6 miliardy korun. Část z odstupného za Schickův přestup dostane pražská Sparta, která loni talentovaného útočníka prodala do Sampdorie za přibližně 100 milionů korun.

Fotogalerie

Komentáře