Pátek třináctého: Kde se vzal tento mýtus a co zlého už přivolal?

Pátek třináctého se zakládá na několika pověstech. | foto: Expres

Pátku třináctého se řada lidí obává, ačkoli jen málokdo tuší, jak tato pověra vlastně vznikla. V každém případě je však možné, že strach je oprávněný, svět již totiž zažil řadu pohrom, které se odehrály právě v tento den. Je to náhoda, nebo je za tím něco víc?

Jak vznikla pověra o tom, že je pátek třináctého nešťastným dnem? Pramení pravděpodobně již ze 14. století. V roce 1307  totiž francouzský král Filip IV. Sličný začal zatýkat a vyvražďovat templáře. Ti potom tento den označili za nešťastný a už mu to zůstalo. Další pověst říká, že Kristovy poslední večeře se účastnilo 13 osob. Tou poslední byl Jidáš, který posléze svého přítele Ježíše zradil za 13 stříbrných. Povídá se, že Ježíš byl ukřižován právě v pátek 13. a od té doby také panuje přesvědčení, že pokud se u stolu sejde inkriminovaný počet hostí, jeden z nich do roka a do dne zemře. 

Tolik k pověstem. Skutečně se ale v pátek 13. dějí katastrofy?

V roce 1891 byla v Londýně brutálně zavražděna jistá Frances Cole. Byla to prostitutka a ve špinavé londýnské uličce byla nalezena s proříznutým hrdlem. Tato vražda je poslední, která je připisována Jacku Rozparovači. 

V roce 1972 se v Andách zřítilo letadlo, ve kterém cestoval ragbyový tým. 45 pasažérů muselo trávit celkem 72 dní v extrémních podmínkách velehor, nakonec jich přežilo pouze 16. Přeživší museli dokonce pojídat těla mrtvých kamarádů, aby přežili. Na svůj pátek 13. tak nejspíš nevzpomínají vůbec v dobrém. 

A nakonec 13. listopad 2015, který se nechvalně zapsal do dějin terorismu v Evropě. Toho dne došlo k sérii teroristických útoků v Paříži. Zahynulo při nich celkem 140 lidí. Tato událost šokovala svět.

Pochopitelně nejde o jediné tragédie. Na pátky třináctého připadlo bezpočet leteckých katastrof, dopravních nehod či požárů. Zda je zmíněný den opravdu smolným dnem, nebo se katastrofy dějí proto, že nervózní lidé snadněji udělají chybu, si však každý musí odpovědět sám! 

Fotogalerie
Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:40 10. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  6
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Tvl
  4
 • Super
  3
 • Sladký
  3


Komentáře