Papež překvapivě o migraci: Opatrně, nelze přijmout všechny

Papež František vyzval k opatrnosti v přijímání migrantů a dohledu na možnosti integrace. | foto: Profimedia.cz

Papež František je znám svým otevřeným a vstřícným postojem v otázce přistěhovalectví. Nedávno doslova pobouřil část Evropanů, když prohlásil, že práva běženců je třeba nadřadit nad národní bezpečnostní otázku. Nyní se k otázce migrace vyjádřil opětovně při tiskové konferenci na palubě letadla z Kolumbie.

Italský novinář se Svatého otce zeptal, co si myslí o redukování přijímání z Afriky do Evropy, což plánuje italská vláda, a jak vidí život migrantů v táborech v Libyi, když na cestu do Evropy čekají a žijí v nelidských podmínkách. V odpovědi se papež rozpovídal a svými slovy mnohé kritiky překvapil.„Cítím závazek a vděčnost vůči Itálii a Řecku, protože otevřely svá srdce migrantům, ale jenom to nestačí. O tom mluví i boží přikázání, ne? Přijměte je, protože i vy jste byli otroky v Egyptě. Ale vláda musí tento problém řešit s opatrností. Co to znamená? Za prvé si musíme říct, kolik míst pro migranty máme,“ cituje Františkova slova křesťanský server Catholic News Agency.

„Za druhé nestačí jen přijímat, ale také integrovat. Přišel jsem na univerzitu Roma Tre a tři studenti mi pokládali otázky. U poslední si říkám: Tu tvář znám. A byla to dívka, která se mnou před rokem letěla v letadle z Lesbosu. Naučila se jazyk a studuje biologii. Splnila vyrovnávací zkoušky a pokračuje ve vzdělávání. To je integrace,“ popsal na příkladu setkání se studentkou papež.

„Při jiné příležitosti jsem řešil integrační model ve Švédsku. Švédové řekli opatrně: Více jich přijmout nemůžeme, protože hrozí nebezpečí, že se neintegrují. Třetí je otázka humanitární. Lidstvo si uvědomuje ty koncentráky, podmínky v poušti, viděl jsem snímky. Jsou tam vyděrači. Italská vláda mě ujistila, že dělá v humanitární oblasti vše. Takže otevřené srdce, opatrnost, integrace a lidskost,“ shrnul vyslovené principy František před novináři.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:54 12. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  22
 • Haha
  18
 • Super
  12
 • Tvl
  9
 • Cože
  5
 • Sladký
  5


Komentáře