Velká čest pro české věřící: První Češku v historii pokřtil papež!

Taťánu Čempelovou z Karvinska pokřtí papež František. | foto: česká televize

Při velikonoční vigilii křtí papež v Bazilice sv. Petra ve Vatikánu každoročně několik dospělých. Letos jich bylo celkem 11 a mezi nimi byla nečekaně také Taťána Čempelová (49), úřednice z Karvinska. Tu hlavě církve doporučila její farnost.

„Je to opravdu něco mimořádného, tak naprosto mimořádného, že člověk to má problém nějak rozumně pochopit, ono se to asi ani rozumově chápat nedá, to člověk prostě musí vnímat srdcem,“ uvedla pro LN Čempelová. Do Vatikánu, kde se na večerní křest již nějakou dobu připravovala, ji doprovodila kmotra, kněz z její farnosti a také manžel.Protože v době, kdy se narodila, doba víře příliš nepřála, pokřtěná jako dítě nebyla, přestože pocházela z katolické rodiny. „Nebyla to ta nejlepší doba, která by přála víře, bylo to označováno za temnářství a zpátečnictví, a doba normalizace, která pak nastoupila v 70. letech, byla docela nepříjemná,“ uvedla. Ve farnosti, kam od 16 let dochází, s tím však nikdo neměl problém, a tak touha po křtu přišla až v pozdějším věku.

Křest ve Vatikánu nakonec zařídil kněz ze zmiňované farnosti. „Mám známého kamaráda kněze, který pracuje přímo v úřadu, jež má na starosti organizování všech papežských bohoslužeb, tak jsem se ho po Vánocích otázal, spíše z legrace nebo ze zvědavosti, jakým způsobem jsou vybírání kandidáti, pokud jde o křest na Velikonoce,“ uvedl.

Nakonec svého známého požádal, aby pro paní Čempelovou křest zkusil zařídit. „Popsal jsem situaci v naší farnosti, o koho jde a že mi osobně na tom záleží, protože vím, že to musí být pro člověka neskutečné povzbuzení. No, div se světe, k mému velikému překvapení hned na druhý den jsem dostal odpověď, že vyhoví této mé prosbě,“ popsal kněz. Svého křtu z rukou papeže se tak Taťána Čempelová dočkala na Bílou sobotu večer.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:05 13. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  10
 • Super
  7
 • Haha
  7
 • Cože
  7
 • Tvl
  6
 • Sladký
  5


Komentáře