Okamura! Noční můra Kalouska, která rozsekala politickou scénu

Stalo se přesně to, před čím mnozí varovali (a na co se ale současně mnoho voličů těšilo). Strana přímé demokracie Tomia Okamury zažila velký volební úspěch. Tomio Okamura dokázal se svým kontroverzním programem zaujmout voliče a opět přivést svou stranu do parlamentu.

Tomio Okamura byl cosi jako temný rytíř voleb. Na politické scéně bylo naprosté minimum stran, které by s tímto Moravákem s japonskými kořeny vůbec bylo ochotno mluvit. U mnohých naopak doslova budil hrůzu. Okamura postavil svou stranu především na boji proti migraci, odmítání islámu a vizi o častém využívání všelidového referenda.Právě za tento program to schytával politik, který byl často na sociálních sítích vyobrazován jako samuraj vyzbrojený katanou, zleva i zprava. Jenže Okamura jako by s každou urážkou rostl a stejně tak rostly jeho preference. Co na tom, že odborníci označili jeho program za přinejlepším nereálný? Okamura si nic nedělal ani z nejrůznějších obvinění, že tuneloval svou předchozí stranu Úsvit. Čím silnější útoky proti němu, tím vyšší procenta v preferencích jeho strana získávala. Nulový koaliční potenciál a nepřátelé na všech frontách jako by Okamuru vůbec netrápili.

Okamura totiž dokázal nejlépe ze všech politických stran využít současnou migrační krizi a také odpor k Evropské unii. Hlásal nekorektní názory, v televizních debatách mluvil velmi ostře a také rychle, prakticky se nedal zastavit. Nebál se ostře polemizovat s redaktory, kteří mu také rozhodně nebyli příznivě naladěni.

Tomio Okamura se synem Ruyem na tiskové povolební konferenci odpovídá na  dotazy novinářů.

Tomio Okamura se synem Ruyem na tiskové povolební konferenci odpovídá na dotazy novinářů.

Musel dokonce čelit i útoku ze strany svého vlastního bratra Hayata Okamury, který kandidoval za KDU-ČSL. Ten Okamuru obvinil ze všeho možného, asi nejvážnější bylo jeho prohlášení, že Tomio je ve službách Ruska. Okamura se s bratrem léta nebaví a veškeré jeho argumenty označil se sebevědomím sobě vlastním za nesmysl. Ostatně sebevědomí je to, co Okamurovi vyneslo přízeň jeho voličů. Nikdy se ho nepodařilo dostat do úzkých. Co na tom, že ho server demagog.cz přistihl při opakovaných lžích, pro jeho voliče byl ovšem naopak nedůvěryhodný server demagog. Jako by Okamura hrál svou vlastní hru pro své vlastní voliče.

Ostatně konfrontační styl mu vydržel i do voleb. Jeho strana odmítla udělit akreditace novinářům několika médií a nevpustila je do prostor svého volebního štábu. Novináři těchto médií stranu prý jen účelově špiní, a tak se s nimi nikdo bavit nebude. Věc, která by zřejmě nikoho jiného nenapadla, ovšem Okamura, jak už bylo řečeno, jede vlastní jízdu.

Co bude dál? Komentátoři varují před spojením Okamury a Babiše, ale Babiš v posledních debatách několikrát označil Okamuru za demagoga a jeho program za nesmyslný. Zdá se, že mezi těmito dvěma stranami zatím žádné líbánky nenastanou. Ovšem na tyto spekulace je ještě brzy a stát se může leccos. Každopádně Okamura je jedním z největších vítězů letošních voleb, i kdyby skončil v opozici. Obskurní postavička, xenofob, cizinec... se stylizoval do role mluvčího utlačovaných a bezejmenných, ale také se profiloval jako bojovník za české tradice a zájmy. Na Evropské unii nenechal nit suchou a jako jediný požaduje vystoupení z této organizace.

Tomio Okamura přijímá gratulace od Aleše Brichty.

Tomio Okamura přijímá gratulace od Aleše Brichty.

Okamura udělil politikům lekci a ti nenašli odpověď na jeho populismus. Takový Miroslav Kalousek si nejspíš ani v nejhorších snech nedokázal představit, že ho Okamura předběhne o parník a na hlavu porazí. Jestli zůstane Okamura nadále v politické izolaci, nebo se mu nějakým kouzlem podaří dostat do vlády, na to si ještě budeme muset počkat.

Fotogalerie

Komentáře