Po 16 letech identifikovali další oběť 11. září: Proč to trvá tak dlouho?

11. září 2001 zosnovala Al-Káida dosud největší teroristický útok. Unesenými letadly naletěli teroristé do budov Světového obchodního centra a Pentagonu. Celkový počet obětí dosáhl téměř 3 tisíc. | foto: reprofoto telegraph.co.uk

Američtí experti oznámili, že se jim po 16 letech podařilo identifikovat další oběť teroristického útoku 11. září. Informovala o tom agentura AP. Nabízí se však otázka, proč identifikace těl trvá tak dlouho?

Americkým expertům na soudní lékařství se po 16 letech podařilo identifikovat další z obětí teroristického útoku 11. září. Ostatky tak budou moci být předány rodině a náležitě pohřbeny. Proč však celý proces trvá tak dlouho?Z celkového počtu 2753 obětí jich bylo dosud identifikováno 1641, přičemž těl, která se našla vcelku, bylo jen mizivé procento. Stále tak zbývá 22 000 částí těl, které je potřeba přiřadit ke jménům obětí. Proces je však zdlouhavý, protože ostatky jsou velmi poškozené jak zubem času, tak samotnými následky incidentu.

Jsou ohořelé, poškozené chemikáliemi, které při výbuchu unikly z letadla, a dalšími faktory.

Identifikace obětí je tak zdlouhavá mravenčí práce, která však vůbec nemusí být úspěšná. V době, kdy k útoku došlo, navíc mnohé dnešní kriminalistické technologie byly ještě v plenkách, a tak práce postupovaly jen velmi pomalu.

Letos však na tomto poli došlo k mnoha technickým posunům, a tak můžeme předpokládat, že se podaří proces zefektivnit. Předpokládat, že budou identifikovány všechny oběti, je však stále předčasné.

Fotogalerie

Komentáře