Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Autor legendárního loga Občanského fóra: Vznikalo jako vtip, úplná blbost

    Pavel Šťastný je otcem loga pro Občanské fórum. | foto: Profimedia.cz

    Občanské fórum vznikalo jako produkt revolučních nálad ve společnosti. Nově vzniklé politické hnutí také vyžadovalo své vlastní logo. O to se postaral Pavel Šťastný, který přiznal, že nakonec vítězný návrh loga OF vznikal na koleně jako legrace. Nyní je Pavel Šťastný znám i jako člověk, který učinil z Lennonovy zdi venkovní galerii.

    V roce 1989 byl Pavel Šťastný jedním z řady studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Chodil do prvního ročníku a dle jeho vlastních slov se jednalo o zcela běžnou totalitní školu.

    Jedno pondělní ráno však mělo všechno změnit. Studenti marně brali za kliku, jelikož škola byla zamčená.

    „Odpoledne si skočíš domů pro spacák a všichni budeme spát ve škole, proto ji hlídáme,“ řekl jeden ze studentů Šťastnému poté, co vytrvale bušil na vstupní dveře.

    Mladíci nakonec v budově strávili následující dva a půl měsíce. „Byla to super atmosféra. Na jednu stranu jsme se báli, ale na druhou... To sepětí spolužáků bylo neuvěřitelné,“ doplnil grafik pro iDnes.cz.

    Pavel Šťastný je otcem loga pro Občanské fórum.

    Občanské fórum vyhlásilo 25. listopadu soutěž o návrh na logo pro nově vzniklé hnutí. Času přitom neměli studenti vůbec nazbyt. Během odpoledne měl být návrh hotový. Nejpozději do čtyř hodin, znělo zadání.

    Čtyřiadvacetiletý Pavel Šťastný tou dobou studoval v ateliéru, který se zabýval písmem a knižní kulturou, což je přesně ten obor, pod nějž loga spadají.

    „Všichni jsme byli naučení dělat taková ta technická, seriózní loga. Rýsovali jsme je. A když už bylo půl čtvrté, bylo jasné, že nikdo nic nestihne. Tak jsme si z toho začali dělat legraci. Někdo něco nakreslil – úplnou blbost – a všichni se smáli,“ zavzpomínal upřímně Šťastný.

    On sám návrh předložil v 15:45, tedy patnáct minut před koncem soutěže.

    Tak takhle to vypadalo.

    Byl to vtip, snaha vysmát se tradičnímu pojetí log z té doby. Prestiž této soutěži mladíci nepřikládali a spíše si užívali možnost pracovat svobodně beze strachu, co na jejich práci budou říkat profesoři nebo snad komunistický režim.

    Jenže dvě hodiny po půlnoci Šťastného probudili s tím, že jeho návrh vyhrál a on se má přesunout do Mánesa. Příběh unikátního loga Občanského fóra se rozjel.

    Student prvního ročníku najednou navrhoval veškerou grafiku pro Občanské fórum. Třeba i vizuální podobu návrhu nové ústavy, kterou tehdy hnutí připravovalo.

    „Až později jsem se dozvěděl, že první soutěž vyhlásili naši profesoři sami mezi sebou, ale protože každý měl své ego, na vítězi se nedohodli. Proto se rozhodlo, že to budou dělat studenti, když už je to studentská revoluce,“ dodal zajímavost ze zákulisí grafik.

    Spojení se sametovou revolucí už tedy Šťastnému nikdo neodpáře a on k ní neodmyslitelně patří. Přesto se však od té doby snažil projevovat apoliticky.

    Nová podoba Lennonovy zdi

    „Politicky se neangažuji. Ale musím říct, že tu dobu, kdy vlastně vše bylo OF, mám rád. Ovšem i díky tomu logu jsem začal mít spoustu práce. Tak se to plynule překlenulo,“ dodal autor log, jež používal třeba Slovanský dům či kdysi slavná talkshow Banánové rybičky.

    Designér má však na svědomí ještě jednu, nyní již ikonickou záležitost. A tou je podoba slavné Lennonovy zdi. Ta se postupně promění ve venkovní galerii, které má dominovat jak jinak než portrét slavného zpěváka.

    K dispozici budou také bílé plochy, na nichž dostanou návštěvníci prostor vyřádit se se svými vzkazy.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:21 neděle 15. března 2020. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      26
    • Haha
      25
    • Super
      24
    • Cože
      23
    • Tvl
      23
    • Sladký
      22