Jak se vraždí novináři: Škrcení, znásilnění, kulka do hlavy nebo tělo na dně moře

Zpráv o vraždě bulharské investigativní novinářky Viktorie Marinovové zaolnila média. Policie ještě údajně s jistotou neví, jestli zločin souvisel s její prací, ale že by to byla náhoda? Poslední dobou se toho kolem novinářů děje poměrně dost a nejsou to hezké věci. A dějí se hodně blízko naší země. Znamená to, že se z nich stává lovná zvěř?

Tělo novinářky regionální televize TVN Viktorie Marinovové se našlo minulý týden ve městě Ruse. Třicetiletá žena neměla lehkou smrt, někdo ji zmlátil, asi znásilnil a pak uškrtil. Samozřejmě že to mohl udělat nějaký maniak, ale Marinová se zajímala o korupci a tunelování eurofondů bulharskou společností GP, tak se motiv přímo nabízí. Uvidíme, co nakonec z vyšetřovatelů vypadne.

Práce se stala osudnou slovenskému novináři Jánu Kuciakovi. Vrah ukončil život jemu i jeho přítelkyni Martině Kušnírové letos v únoru. V minulých dnech policie zatkla čtyři podezřelé a veřejnost stále čeká na další odpovědi, zejména kdo si vlastně jeho vraždu objednal. Slovenská média často zmiňují podnikatele Mariána Kočnera. Kuciak před smrtí psal o činnosti italských podnikatelů na východním Slovensku. Vyšetřování stále není u konce.

Asi před rokem vybouchla bomba v autě třiapadesátileté maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové. Byla odvážná a neústupná a to ji zřejmě stálo život. Vzala si na mušku korupci, mafii a nebála se šít i do vlády. Co se týká vyšetřování, policie zadržela tři lidi a obvinila je z nastražení výbušného systému. Zadržení ale moc nevypovídají a je jasné, že pracovali na zakázku. Koho? To se nezjistilo. Policie s verzí, že by zakázka mohla pocházet z politických kruhů, vůbec nepracuje. Její synové z Malty kvůli výhrůžkám a zastrašování odešli. Obávají se, že se nikdy nedozvědí pravdu.

Na konci letošního července byli ve Středoafrické republice zavražděni dva novináři z Ruska a jeden žurnalista z Ukrajiny. Jejich auto měli napadnout neznámí ozbrojenci. Ukázalo se, že šlo o novináře Orchana Džemala, režiséra Alexandra Rastorgujeva a kameramana Kirilla Radčenka. Točili v Africe film o ruských žoldnéřích, kteří tam působí.

Ale to už jsme z české kotliny utekli hodně daleko. Co se týká Česka, to má na svém kontě zatím jednoho zavražděného novináře kvůli jeho práci. Případ je starý už více než 25 let. Novinář Václav Dvořák byl zastřelen v roce 1992. Podle policejního vyšetřování si vraždu objednal kontroverzní podnikatel František Mrázek. Novinář o jeho aktivitách sbíral informace. Kdo viděl asi pět let starý film Příběh kmotra, tak si zhruba dovede představit, jak to celé mohlo být.

V roce 2002 se hodně mluvilo i o přípravě vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Za zločineckým plánem stál Karel Srba, bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí. Jak jinak, Slonková upozornila na jeho podezřelé praktiky. Srba šel nakonec na dvanáct let za katr. Před osmi lety vězení ale podmínečně opustil.

Novináři to zkrátka nemají lehké, obzvlášť když se pustí do horkých kauz. Někdy ale mohou narazit i při zcela nevinných tématech, jako třeba švédská novinářka Kim Wallová. Tu určitě ani ve snu nenapadlo, když půjde na ponorku udělat rozhovor s šíleným dánským konstruktérem Peterem Madsenem, že skončí rozřezaná na dně moře. 

Doufejme také, že nikdo nezačne brát výroky prezidenta Miloše Zemana o potřebném vyhubení novinářů vážně.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:15 pondělí 11. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • 12
  • 9
  • 8
  • 6
  • 5
  • 4