Krize s vodou v Nové Vsi: Místní ještě stále čerpají vodu z cisteren

Češi mají opět možnost ušetřit. Pomoci jim teď má voda. | foto: iDNES.cz

Dvoutýdenní problém s vodou se stále neblíží ke svému cíli. Počet nelegálně napojených studní se navíc zvýšil. Majiteli studně, která kontaminovala vodu, hrozí pokuta až 100 tisíc korun plus další náklady za celkovou sanaci. Policie již obdržela trestní oznámení na neznámého pachatele.

Již minulý týden jste si mohli přečíst zprávu o problémech s vodou v Nové Vsi. Místní musí vodu stále čerpat z přistavených cisteren a nosit ji domů. Jak dlouho ještě takovýto stav bude v obci panovat, neví ani Libuše Polanská, ředitelka Odboru hygieny KHS Středočeského kraje: „Já si myslím, že věštit z koule se nedá. Samozřejmě záleží na tom, jaká opatření budou účinná, a co je vlastně zdrojem.“„Jako je to 14 dní bez vody, to všechno musíte tahat ručně.“ „Je to nezodpovědnost toho, kdo to způsobil, a zároveň by bylo už vhodné, aby se to dalo do pořádku,“ to jsou reakce místních na současnou situaci. Nadšení z této situace nejsou ani starostové z vesnic v okolí. Logicky mají obavu z možnosti, že by se voda mohla zkazit i u nich.

Provozovatel vodovodu se situaci snaží také řešit, a proto již podruhé učinil celkovou sanaci vodovodu: „Zřejmě budeme muset přikročit k tomu, že budou uzavřeny veškeré známé propojení studen, abychom 100% vyloučili kontaminaci z těchto studní,“ uvedl zastupitel obce Ladislav Kovár.

Původní a stále jediné vysvětlení, jak došlo ke kontaminaci vodovodního systému, je varianta, že voda byla zamořena bakteriemi z některé studny, které jsou ve vsi napojeny na vodovod a ve většině případů jsou napojeny nelegálně. Minulý týden bylo napočítáno 11 studen. K dnešnímu dni ovšem číslo stouplo a v tento moment je v ulici Nad potokem už 17 studní, které byly postaveny bez povolení, navíc pět z těchto sedmnácti bylo napojeno na místní vodovodní systém.

Studní je ve vesnici jedenáct.

Studní je ve vesnici jedenáct.

K faktu, že v Nové Vsi jsou na vodovod napojeny studně nelegálně, se vyjádřil také vrchní ministerský rada ze Sekce vodního hospodářství Pavel Punčochář: „To je prostě zakázáno a pod sankcí, která může dosáhnout až 100 tisíc korun, ale to není jediné. Náklady za sanaci potrubí mohou jít za tím, kdo problém způsobil.“

Všechny studny, které byly na vodovod napojeny nelegálně, již obec odpojila. Bohužel zjistit, ze které přesně došlo ke kontaminaci, se prakticky nedá. Bylo tedy podáno trestní oznámení na neznámého pachatele a policie tedy v tomto momentě shromažďuje veškeré informace.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:00 29. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  8
 • Haha
  7
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7


Komentáře

Expres.cz