Po Rakousku také Norsko: Muslimky se zahalenou tváří k nám nepatří!

Norsko není součástí Evropské unie, a tak se vyhnulo plnění nařízených uprchlických kvót z Bruselu. Přesto patří mezi cílové destinace nemalého množství migrantů, mimo jiné z muslimského světa. Těm nyní vyslala norská vláda striktní signál.

Norsko patří mezi země, které se snaží žadatele o politický azyl motivovat k návratu do rodných vlastí. Dokonce k tomu svolným žadatelům v minulosti přispívalo finančními prostředky. Na příkladu sousedního Švédska Norsko vidí, jak se může stokrát dobře myšlená idea multikulturalismu vymknout kontrole. Nyní se i tato skandinávská země rozhodla vymezit proti implementaci některých islámských zvyků.

V tomto případě jde o zákaz nošení závojů a šátků zahalujících obličej ve školkách, školách a na univerzitách. Pokud se podaří připravovaný zákon prosadit, bude Norsko první severskou zemí, kde podobná restrikce vejde v platnost. Ženy, které by omezení porušily, by se vystavily poměrně tvrdému postihu.

„Zaměstnankyně, které budou na nošení závoje trvat, se tím vystaví riziku ztráty práce. Studentky by kvůli tomu mohly být vyloučeny z univerzity,“ uvedl podle Reuters ministr pro imigraci a integraci Per Sandberg.

Norská menšinová vláda podle všeho najde dostatečnou podporu napříč parlamentními stranami. „Máme dobrý důvod tvrdit, že parlament zákon odsouhlasí,“ potvrdil ministr pro vzdělávání a výzkum Torbjörn Röe Isaksen za Konzervativní stranu. A vládní kolega Sandberg ještě vysvětluje: „Oblečení zahalující obličej jako je nikáb a burka do norských škol nepatří. Možnost komunikovat je základní hodnotou naší společnosti.“

V Rakousku zavádí pokuty

V polovině května se i Rakousko stalo zemí, která se rozhodla problém zahalování tváří řešit zákonem. Ten by měl vejít v platnost od nového roku a je ještě tvrdší než plány Norů. Ženy se zahalenou tváří mohou být pokutovány až částkou 150 eur, což činí zhruba 4 tisíce korun. Kontroverzní opatření má pomoci přistěhovalcům s integrací a přijímáním evropských kulturních zvyklostí.

Omezení podobného typu platí například ve Francii, Belgii, Holandsku nebo Bulharsku.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 středa 11. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • 115
  • 12
  • 12
  • 10
  • 9
  • 9