První biologicky rozložitelné auto na světě, je z cukrové řepy a lnu

První biologicky rozložitelné auto. | foto: Reuters

Studenti z nizozemské technologické univerzity vytvořily biologicky rozložitelné auto. Jedná se o první takový výtvor svého druhu na světě. Stavebním materiálem jim byla cukrová řepa a len. Struktura je srovnatelná jako síla skelných vláken. Pouze kola a závěsné systémy nejsou rozložitelné.

Nizozemští studenti vytvořili čtyřsedadlové elektrické auto, které je biologicky rozložitelné. Auto je vytvořené z cukrové řepy a lnu. Jedná se o první auto svého druhu na světě. Studenti z Eindhoven University of Technology pojmenovali auto jménem Lina.Podvozek automobilu je vyroben z plastového jádra vyrobeného z polymléčné kyseliny, která je vložena mezi dvě vrstvy lněného vlákna. Struktura je podle všeho srovnatelná jako síla skelných vláken. „Pouze kola a závěsné systémy nejsou vyrobeny z biologicky rozložitelných materiálů,“ uvedl pro agenturu Reuters Yanic van Riel.

Biokompozitní materiály dodávají vozu váhu pouhých 300 kg, což výrazně snižuje jeho velikost baterie ve srovnání s jinými elektrickými vozy, také to autu umožňuje jet maximální rychlostí 80 km/h. Uživatelé mají přístup k vozidlu prostřednictvím smartphonu nebo karty s čipem NFC. Auto je schopno aktivovat osobní nastavení uživatele, například seznamy skladeb nebo časté cíle.

Prototyp ještě neprošel zkouškami, protože materiál se pravděpodobně rozpadne po nárazu. Vývojáři však hodlají otestovat jízdu na ulicích města poté, co obdrží souhlas od úřadů.

Fotogalerie

Komentáře