Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Neziskovka školí o cenzuře internetu. Mladí lidé by se neměli bát udávat

    Hrozba cenzury internetu znepokojuje uživatele, neziskovky si mnou ruce. | foto: FB

    Značnou pozornost si v kruzích zabývajících se svobodou projevu na internetu získala reportáž programátora a vysokoškolského pedagoga Pavla Cimbála. Ten popisuje svůj zážitek z účasti na instruktážním semináři pro učitele, který pořádala nezisková organizace Multikulturní centrum Praha. Seminář zahrnoval i návody, jak cenzurovat nevhodný obsah internetu. Zásah do informačního prostoru sítě je citlivé téma, které vzbuzuje řadu otazníků i vykřičníků.

    „Jde o široké téma, protože zavádí cenzuru jako takovou,“ upozorňuje Pavel Cimbál, který na ČVUT přednáší programování a problematikou internetu se zabývá od roku 1995. Výchovu mládeže k udávání ostatních občanů za názory, byť i pochybné, považuje za velmi problematický postup.

    Na začátku ho zaujal inzerát na sociální síti, kdy nezisková organizace In Iustitia hledala spolupracovníky k podávání trestních oznámení na všechny ty jedince, kteří neziskovce adresovali nenávistné nebo jinak problematické komentáře. Prý už to sami nezvládají a potřebují pomoc.

    „Nejde tímhle podáváním TO, pro banální výkřiky na internetu, krom kriminalizace naštvaných občanů, tak trochu i o paralyzování policie? Vždyť je doslova zavalena zbytečnou agendou už teď. Pokud bude muset řešit i tyto věci, zbude jí potom čas na skutečnou kriminalitu?“ ptá se Cimbál na webu davinciprague.cz.

    Jak odnaučit hatery nenávidět?

    Cimbál se přihlásil na seminář Multikulturního centra Praha pro pedagogy ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí, který mimo jiné vedl spoluzakladatel HateFree Jaroslav Valůch. Tam byly účastníkům představeny metody, jak umlčet šiřitele nenávistných názorů.

    Mezi doporučenými postupy byl trolling, zesměšňování, soustavné nahlašování příspěvků, blokace profilu, infiltrování událostí a systematické matení účastníků. Jako další metody lze zařadit přehlcování nepohodlných webů požadavky, tzv. DDoS, nebo právě udávání úřadům a trestní oznámení.

    Co je podle Cimbála na pořádání podobných seminářů nejvíce nebezpečné? „Že oni myslí, jak dělají dobrou věc. Jakoby vedou lidi k mediální gramotnosti, a přitom chtějí filtrovat informace. Dělají to s dobrým pocitem, že dělají něco prospěšného, a ještě za to dostanou pěkné peníze,“ uvedl kritik takových školení pro Expres.cz.

    V pozadí těchto snah je prý připravovaná novela trestního zákoníku. „Tam se zavádí trestný čin hanobení třídy, která je definovaná jako skupina osob stejného životního stylu.“ A v čem je tedy připravovaný zákon nebezpečný?

    „Zákon je pouze text. Pokud tady nebude skupina lidí, která bude ochotná dávat ty podněty policii, tak nebude účinný. Takže tady jde o výchovu lidí, aby věděli, kdy je to na hraně zákona, a aby uměli takovou skutečnost nahlásit. Taková výchova nás ale posílá někam daleko ještě za socialismus, protože tenkrát si lidé alespoň u táboráku mohli říkat, co chtěli. Dneska táboráky nahradil Facebook,“ uzavírá Pavel Cimbál.

    Není bez zajímavosti, že podobné výrazně levicové semináře se ve Skautském institutu konají několikrát do měsíce, a to dokonce za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR. Kolik asi podpora takových diskutabilních školení stojí daňové poplatníky?

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:39 pondělí 15. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      59
    • Trapas
      13
    • Super
      12
    • Sladký
      9
    • Haha
      8
    • Cože
      5