• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Je třeba zabít Neymara: Simuluje, nebo na brazilskou hvězdu uspořádali hon?

Má pověst fotbalového herce, vlastně i podvodníka, který filmuje. Brazilská superhvězda Neymar často padá k zemi, ač není faulován. V prvním zápase na mistrovství světa v Rusku, v němž jeho tým nečekaně jen remizoval se Švýcarskem 1:1, to bylo maličko jinak.

Už v 5. minutě vyrazil na zteč. Jeho stín Valon Behrami, zkušený rodák z Kosova, který se od Neymara nehnul celých sedmdesát minut, co byl na hřišti, natáhl ruku, do ní popadl žlutý dres a Brazilce zastavil.

Jasný faul.

To ano, rozhodčí Ramos z Mexika zapískal.

Jasná žlutá karta.

Nic, Mexičan možná ještě slavil nedělní odpolední výhru svých krajanů nad Německem.

Byla to chyba, která ovlivnila celý zápas.

Valon Behrami se s Neymarem střetával velmi často.

Behrami měl dostat varování, protože bez něj změnil on i jeho spoluhráči svůj styl hry vůči Ronaldovi ve wrestling. Brazilec byl okopáván, držen, zastavován za každou cenu. Trochu to připomínalo hokej kolem památné olympiády v Naganu, kdy se vůbec nepískaly takzvané zpomalovací fauly.

Tu samou taktiku Švýcaři zvolili proti Neymarovi – jen ho nenechat rozběhnout, rozhodit ho, případně hned srazit. Taky ke konci Brazilec vytekl a sudího se ptal po dalším držení, kdy už bude za takovýto zákrok karta.

Ty nakonec přišly, Švýcaři byli napomínáni třikrát, pokaždé po zákrocích na Neymara. Nakonec z celkových devatenácti faulů jich namířili deset proti útočníkovi z Paris St. Germain.

„To je až absurdní číslo,“ divil se televizní expert a bývalý hráč Sparty či Slavie Erich Brabec.

Švýcarům však taktika vyšla, díky urputné obraně remizovali. A také díky jednomu diskutabilnímu gólu.

Za Švýcary vyrovnal hlavou Steven Zuber.

Vyrovnávací branku dal Steven Zuber hlavou po rohovém kopu. Těsně před gólem však rukama přistrčil brazilského zadáka Mirandu.

„Byl to jasný faul,“ stěžoval si brazilský kouč Tite. „Ale nechci z remízy vinit rozhodčí. Dostali jsme gól a na patnáct minut jsme vypadli z rytmu. Měli jsme dvacet střel, ale bohužel góly nepřišly,“ posteskl si trenér Jihoameričanů.

Mluvil rozumně – Zuberův zákrok bylo jen lehké přistrčení, jakých je při soubojích v pokutovém území přehršel. Miranda měl souboj zvládnout, jeho hlavní chybou bylo, že neodhadl dráhu centrovaného míče.

V Neymarově případě je to jiná kapitola. Hvězda by si zasloužila lepší ochranu. Jinak neukáže svou velikost.