Průšvih v Nymburce: Odsouzení doktoři mají na svědomí lidský život, léčí ale dál

Obžalovaní lékaři u soudu. | foto: iDNES.cz

Značné pozdvižení způsobila kauza z Nemocnice Nymburk. Tři zdejší lékaři byli v březnu odsouzeni z usmrcení z nedbalosti a k tomu z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů. Dva z nich dokonce dostali dvouletý zákaz činnosti. Veřejnost je však šokována tím, že všichni tři ve zdejším špitále léčí pacienty i po tomto skandálu. Jak je to možné?

Aféru odskákali tři doktoři. Primář Václav Hulínský dostal za usmrcení z nedbalosti a falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování úhrnný trest odnětí svobody po dobu 18 měsíců s podmínkou na dva roky. Michal Križanovič zase dostal dvouletý trest s tříletou podmínkou, zároveň nesmí stejně jako primář Hulínský dva roky vykonávat lékařskou činnost.Tamara Malcevová vyfasovala za falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování 18 měsíců s dvouletou podmínkou. Jako jediné jí ale soud neudělil zákaz činnosti.

Jak je tedy možné, že lékaři, kteří byli odsouzeni za takto závažný přečin, a dva z nich mají dokonce zákaz činnosti, stále pečují o pacienty? „Podle našich informací nejsou rozsudky doposud pravomocné, nebyly proto podniknuty žádné kroky ze strany vedení nemocnice,“ uvedla pro Nymburský deník mluvčí nemocnice Pavlína Stránská.

Primář Václav Hulínský se podle serveru Denik.cz proti dvouleté podmínce dokonce odvolal. Jestli se odvolali i další dva lékaři, to se dosud neví.

Zleva: Václav Hulínský, Michal Križanovič a Tamara Malcevová u soudu.

Zleva: Václav Hulínský, Michal Križanovič a Tamara Malcevová u soudu.

Možným vysvětlením toho, že v nymburské nemocnici pracují nadále odsouzení lékaři, je údajná špatná personální situace. Primář Hulínský od začátku kauzy tvrdí, že oddělení funguje mimo rámec zákona.

„Osobně jsem obvolal všechny kolegy, nedaří se sehnat lékaře ani mého nástupce. Osobně si myslím, že žádný můj nástupce už nepřijde,“ řekl pro nymburskou verzi Deníku primář Hulínský.

Nemocnice Nymburk má pořádný průšvih!

Nemocnice Nymburk má pořádný průšvih!

Nemocnice Nymburk řeší svou personální krizi tím, že nechává léčit doktory, kteří mají na svědomí smrt pacienta. Zatím jsou jejich rozsudky nepravomocné, tím pádem se všichni tři hříšníci ještě nějaký čas mohou v klidu o pacienty starat.

Ale jak tuto nezáviděníhodnou situaci berou ti, kteří svěří svůj život do rukou třech odsouzených provinilců? Ti rozhodně v klidu být nemůžou.

Kauza nymburské nemocnice

Lékař Michal Križanovič loni v květnu dostal do péče pětasedmdesátiletého muže a nevšiml si, že je to diabetik. Ten téměř týden nedostával inzulin a jeho stav se během pobytu v nemocnici výrazně zhoršil. Križanovič doporučil nemocného starce propustit zpět do domova pro seniory.

Primář krok svého podřízeného den předtím schválil. Križanovič krátce před propuštěním pětasedmdesátiletého diabetika zjistil, že udělal chybu. I tak ale nic neudělal a jeho pacient brzy zemřel. Primář Václav Hulínský s lékařkou Tamarou Malcevovou se snažili chybu Križanoviče zamaskovat tím, že vyrobili falešnou kartu pacienta.

Fotogalerie


Komentáře