Německo za poslední půlrok pustilo do Evropy 357 tisíc uprchlíků. Jak jsou na tom ostatní?

Velmi úspěšní jsou přistěhovalci z Afriky, Asie i Blízkého východu se svými žádostmi o azyl v Německu, které láká svým štědrým sociálním systémem a státními bezplatnými programy. Nejnověji zveřejnil Eurostat zajímavá čísla, ze kterých vyplývá, že jen za první polovinu roku 2017 uspělo v azylovém řízení 357 625 žadatelů Německu a pouze 199 405 žadatelů v ostatních 27 zemích EU.

Ambice Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) byly přitom ještě vyšší, když plánoval při první žádosti v prvním pololetí roku vyhovět ještě o deset tisíc vyššímu počtu migrantů, konkrétně 388 201. To ale Němci napravili tak, že se markantně zvýšila úspěšnost při odvolání v první instanci odmítnutých žadatelů.

Rozhlasová stanice NDR podle článku serveru TheLocal.de tvrdí, že za prvních šest měsíců roku 2017 se pro odvolání rozhodl každý druhý zamítnutý, přitom o rok dříve to v rekordním roce 2016 byl v porovnání jen jeden ze čtyř.

Ve stejném poměru se pak letos soudci rozhodovali v případě odvolání, kdy bylo vyhověno každému čtvrtému, a vytoužený azyl tak získal. Jak se změnila kritéria pro přijetí konkrétních jedinců od rozhodnutí první instance, zdroje neuvádějí. Statistiky však hovoří jasně, v loňském roce uspěl s odvoláním jen jeden uprchlík z deseti.

Jak uvádí rozhlasová stanice dál, stížnosti na rozhodnutí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky stála daňové poplatníky částku převyšující 19 milionů eur, takřka půl miliardy korun. Odhadované náklady převýší loňský rok o 7,8 milionu eur, tedy 203 milionů.

BAMF uvádí, že počet žádostí stoupá kontinuálně od roku 2013 a vysvětluje to množstvím syrských uprchlíků, kteří nejsou spokojeni s uprchlickou podporou státu. Prý jim vadí, že podle zákona z roku 2016 nemohou migranti do země pozvat i své rodiny. Volí proto azylová řízení.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:48 úterý 3. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 13
  • 9
  • 9
  • 9
  • 4