Kdo je jediný vítěz voleb na Slovensku? Nácek s elegancí Švejka!

Úspěch nacionalisty Mariana Kotleby ve slovenských volbách zaskočil všechny. Volili ho dokonce i obyvatelé obce, kterou nechali nacisté vypálit. Jako by snad neměli historickou paměť. | foto: reprofoto: SME.sk

Po zádech uprchlíků se do slovenského parlamentu o víkendu vyšplhal Marián Kotleba, který je předsedou Krajně pravicové strany Lidová strana naše Slovensko. Svůj hlas mu dal každý dvanáctý volič.

„Není to něco, s čím se dá klidně spát,“ řekl komentátor a analytik pro TV Markíza Marián Leško o úspěchu Kotleby, kterého zahraniční média bez servítků považují za nácka.Fotogalerie

A není divu.

Osmatřicetiletý lídr Ľudové strany naše Slovensko má za sebou celkem kontroverzní minulost. Kotleba má dva vysokoškolské tituly a léta vyučoval informatiku na gymnáziu. U učitelského poslání ale bohužel nezůstal.

V roce 2003 se stal vůdcem ultrapravicové Slovenské pospolitosti, kterou později zakázal soud s tím, že je v rozporu s ústavou.

Lidé z rozpuštěné strany se pak přidali ke Straně přátel vína (ano, čtete správně, pozn. red.), z čehož později vznikla současná Ľudová strana Naše Slovensko.

Kotleba, který podle serveru HNonline.sk nenápadně popírá holokaust, změnil rétoriku i oblečení (dříve nosil gardistickou uniformu), ale jeho politická xenofobní a nesnášenlivá agenda zůstává stále stejná.

Lídr krajně pravicové strany prý úspěch ve slovenských parlamentních volbách očekával. Díky svému protiuprchlickému a protiromskému postoji si vysloužil 14 křesel.

V politice s ním ale tančit nikdo nechce.

Slovenský prezident Andrej Kiska se proti němu jasně vymezil, když oznámil, že se sejde s představiteli stran, kromě té Kotlebovy.

Pravicový politik s lehkou vizáží Švejka tedy pravděpodobně bude černou ovcí parlamentu - v jeho případě možná raději bílou.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 5. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  83
 • Trapas
  46
 • Tvl
  24
 • Haha
  17
 • Sladký
  16
 • Cože
  14


Komentáře